Partnerzy serwisu:

PKP Informatyka szykuje Bilkom 2 – wspólny bilet przez internet

Jakub Madrjas 07.07.2017 194

PKP Informatyka szykuje Bilkom 2 – wspólny bilet przez internet
Fot. RK
Spółka PKP Informatyka testuje już platformę Bilkom 2. Nowe rozwiązanie ma umożliwić zakup biletu łączonego różnych przewoźników w jednej transakcji z uwzględnieniem różnych opcji podróży. Pozwoli też np. sprawdzić opóźnienia pociągów na trasie.
W marcu informowaliśmy, że PKP Informatyka dodała do aplikacji z rozkładem jazdy Bilkom informacje o opóźnieniach pociągów dostępne w czasie rzeczywistym. Cały czas jednak słyszeliśmy o przygotowywanej przez spółkę aplikacji Bilkom 2. W końcu kolejowa spółka odkrywa karty – Bilkom2 będzie platformą internetowej sprzedaży biletów. Jak mówi „Rynkowi Kolejowemu” Tomasz Miszczuk, prezes PKP Informatyka, za pomocą Bilkom 2 pasażerowie będą mogli wyszukać interesujące ich połączenie kolejowe, w tym wieloetapowe – uwzględniające przesiadki oraz zakupić bilet na całą trasę w ramach jednej transakcji płatniczej.

– Dzisiaj pasażer chcąc kupić bilet przez internet na całą trasę musi logować się do systemów sprzedaży poszczególnych przewoźników – wyjaśnia. Korzystając z platformy Bilkom 2 pasażer będzie mógł kupić kolejowy bilet łączony w jednym systemie i w jednej transakcji z uwzględnieniem różnych opcji podróży i usług udostępnianych przez przewoźników bezpośrednio w pociągach, np. przewóz roweru, bagażu, psa itp. – mówi Miszczuk.

Nowa platforma sprzedaży biletów

PKP Informatyka planuje wykorzystanie Platformy Bilkom 2 jako narzędzia, za pośrednictwem którego będzie świadczyła sprzedaż biletów przewoźników na zasadach agencyjnych. – Platforma Bilkom 2 będzie umożliwiać nie tylko wyszukiwanie połączeń kolejowych, zakup biletów na wybrane trasy, ale również zapewniać inne funkcjonalności z zakresu usług posprzedażowych, jak chociażby wymianę biletów zakupionych za jej pośrednictwem – mówi Miszczuk.

Warto zaznaczyć, że Bilkom 2 nie wiąże się bezpośrednio z pracami nad centralnym systemem rezerwacji i sprzedaży biletów KURS, który jest utrzymywany i ciągle rozwijany przez PKP Informatykę. – Czym innym jest system centralny, a czym innym są kanały sprzedaży. I z tego wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę – zaznacza Miszczuk. Jak dodaje, spółka pracuje też nad nowymi funkcjonalnościami systemu centralnego opartego o KURS.

Kiedy możemy spodziewać się debiutu Bilkom 2? Według nieoficjalnych informacji miał on pierwotnie ruszyć w czerwcu 2017 roku. – Termin czerwcowy był terminem zamknięcia prac deweloperskich i został dotrzymany – twierdzi Miszczuk. Oficjalnego terminu startu jeszcze nie ma. – Harmonogram prac związanych z implementacją i komercyjnym uruchomieniem platformy jest tworzony i realizowany wspólnie z przewoźnikami, biorącymi udział w projekcie – PKP Intercity, Przewozami Regionalnymi, PKP SKM w Trójmieście i w dużej mierze jest uzależniony od ich możliwości technicznych i terminów udostępniania niezbędnych danych. Obecnie trwają testy, które przeprowadzamy wspólnie z przewoźnikami – zapewnia prezes.

Czy to już wspólny bilet?

Jak zapowiedział prezes PKP SA Krzysztof Mamiński, tuż po wakacjach ruszy pierwszy etap wspólnego biletu. Obejmie możliwość kupna – początkowo tylko w kasie – biletu na przejazd pociągami PR, PKP Intercity i SKM Trójmiasto na jednym blankiecie. Piszemy o tym tutaj. Później prezes PKP poinformował, że w internecie taka możliwość pojawi się do końca roku, co powiązał właśnie z Bilkom 2.

– Wspólny bilet jest odrębnym projektem, nadzorowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. PKP Informatyka wspólnie z przewoźnikami zaangażowanymi w projekt – PKP Intercity, Przewozami Regionalnymi i PKP SKM w Trójmieście – opracowała koncepcję wspólnego biletu. Koncepcja ta opiera się na bilecie łączonym, zawartym na jednym blankiecie – tłumaczy Miszczuk. Jak wyjaśnia, PKP Informatyka jest odpowiedzialna za opracowanie architektury wspólnego biletu i jego wytworzenie, to znaczy prace programistyczne i testy w oparciu o dotychczasowe narzędzia informatyczne zaprojektowane i wytworzone przez PKP Informatykę.

– PKP Informatyka aktualnie prowadzi prace adaptujące centralny system sprzedaży i rezerwacji biletów KURS do nowych wymogów. Ich wynikiem będzie możliwość zakupu przez podróżnych biletu łączącego oferty przewoźników świadczących usługi przewozu na wskazanej trasie przejazdu w kasach na dworcach, a w przyszłości także w innych kanałach sprzedaży, np. internecie. Konstrukcja rozwiązania zaproponowanego przez PKP Informatykę pozwala na dołączanie do systemu kolejnych przewoźników – zapewnia prezes kolejowej spółki IT.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony