Partnerzy serwisu:

PKP IC: Zmienimy oprogramowanie biletomatów

Kasper Fiszer 26.07.2016 540

PKP IC: Zmienimy oprogramowanie biletomatów
Automaty biletowe na dworcu Warszawa Centralnafot. Boston9, lic. CC BY-SA 3.0.
Czy wkrótce w biletomatach największego przewoźnika dalekobieżnego będzie można kupić bilet z dowolną ulgą? PKP Intercity planuje niebawem zmienić oprogramowanie obsługujące maszyny i dodać kilka nowych możliwości. Docelowo jednak rozwijane mają być przede wszystkim internetowe kanały sprzedaży.
Choć automaty sprzedające bilety PKP Intercity stoją na polskich dworcach kolejowych już od kilku lat, w maszynach nadal nie można kupić części biletów przewoźnika. W biletomacie wciąż nie da się bowiem opłacić niektórych przejazdów zniżkowych. Dotyczy to nie tylko ulg dla kolejarzy czy ich rodzin, ale także wybranych ulg ustawowych. Samodzielnie nie odprawią się więc na przykład niewidomi z niepełnosprawnością znacznego stopnia czy ich przewodnicy.

Będą zmiany i poprawki, ale jakie?

PKP Intercity zapowiada, że niebawem biletów oferowanych przy pomocy tego kanału sprzedaży ma być więcej. – Pracujemy nad nowym oprogramowaniem do biletomatów – mówi Marta Ziemska, przedstawicielka przewoźnika. – Chcemy wzbogacić ofertę dostępną w naszych urządzeniach oraz poprawić w nich pewne funkcje – dodaje.

Czy oznacza to, że wkrótce ci, którzy dziś muszą czekać w kolejce do kasy, będą mogli kupić bilet także w automacie – na razie nie wiadomo. Spółka nie precyzuje bowiem, jaki ma być zakres zmian wprowadzony dzięki zastąpieniu dotychczasowego oprogramowania nowym. – O pełnym zakresie funkcji dostępnych w nowej wersji będziemy informować w późniejszym czasie – usłyszeliśmy jedynie w biurze prasowym PKP Intercity w odpowiedzi na pytanie, czy po zmianie oprogramowania będzie możliwy zakup biletów ze wszystkimi ulgami ustawowymi.

Chcą rozwijać głównie sprzedaż przez Internet

Tymczasem inni przewoźnicy pozwalają swoim pasażerom samodzielnie wydawać sobie bilety nawet z mało popularnymi zniżkami. Tak jest np. w automatach stacyjnych Kolei Mazowieckich czy w maszynach zainstalowanych w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W przypadku tej ostatniej spółki pełen zakres ulg, choć przy ograniczeniu rodzajów biletów do tych ważnych na terenie aglomeracji łódzkiej, dostępny jest także w biletomatach łódzkiego MPK stojących na przystankach i zainstalowanych w tramwajach oraz autobusach.

Choć PKP Intercity deklaruje, że chce rozwijać dystrybucję poprzez automaty, stwierdza, że priorytet położony będzie na sprzedaż przez internet. Spółka oferuje bilety w tradycyjnym sklepie www oraz poprzez aplikację na urządzenia mobilne. – W ostatnim czasie wprowadziliśmy możliwość zakupu biletu na rower czy psa – wskazuje zmiany wprowadzane w kanale internetowym Marta Ziemska.

Kanały zdalne prawie tak popularne jak kasy

Jak tłumaczy przewoźnik, sprzedaż przez Internet już obecnie rozwija się bardzo dynamicznie. – Z naszych szacunków wynika, że popularność kanałów zdalnych zrówna się niedługo ze sprzedażą w kasach – mówi przedstawicielka spółki. Zapowiada też, że wkrótce w sklepie internetowym wprowadzone zostaną kolejne udogodnienia dla kupujących.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony