Partnerzy serwisu:

Przewoźnicy zadowoleni ze złagodzenia limitu miejsc w pociągach

Jakub Madrjas 07.05.2021 15,7k

Przewoźnicy zadowoleni ze złagodzenia limitu miejsc w pociągach
fot. PKP IC
Od 15 maja złagodzone zostaną obostrzenia dotyczące liczby miejsc. To dobra wiadomość dla kolei i jej pasażerów. Jak poinformowało "Rynek Kolejowy" PKP Intercity, przewoźnik utrzyma jednak obowiązkowy zakup miejscówek.
Od 15 maja złagodzone zostaną obostrzenia dotyczące liczby miejsc. Będzie można przewozić tylu pasażerów, ile jest miejsc siedzących lub 50% ogólnej pojemności pojazdu. - To bardzo ważna i oczekiwana decyzja, która pozwoli wszystkim przewoźnikom zwiększyć przewozy pasażerów i zdecydowanie poprawić wyniki finansowe - komentuje dla "Rynku Kolejowego" Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

- Cieszymy się z możliwości udostępnienia większej liczby miejsc dla pasażerów transportu publicznego, bowiem obserwujemy, że frekwencja w naszych pociągach systematycznie rośnie, wraz z łagodzeniem obostrzeń pandemicznych, spadkiem zachorowań i zwiększającą się liczbą osób zaszczepionych. Niezmiennie utrzymujemy wysokie standardy utrzymania taboru kolejowego dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów, a do pasażerów apelujemy jednocześnie o przestrzeganie wciąż obowiązujących zasad dotyczących m.in. zasłaniania ust i nosa. Liczymy, że tak, jak w ubiegłym roku skłoni to pasażerów i turystów do powrotu na kolej - mówi Artur Martyniuk, prezes Polregio.

Obowiązkowa miejscówka w PKP Intercity zostaje

- Wraz ze stopniowym znoszeniem obostrzeń zmieniają się zasady podróżowania środkami komunikacji zbiorowej – od 15 maja zwiększają się limity zajętości miejsc. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 roku w pociągach PKP Intercity zajęte będą mogły być wszystkie miejsca siedzące. Przygotowujemy się do wdrożenia tego rozwiązania, szczegóły podamy wkrótce - informuje "Rynek Kolejowy" biuro prasowe PKP Intercity.

Jak potwierdził przewoźnik, we wszystkich kategoriach pociągów PKP Intercity nadal będzie funkcjonować obowiązkowa rezerwacja miejsc. - Wszystko po to, aby ściśle kontrolować poziom zajętości miejsc zarówno w poszczególnych relacjach, jak i na każdym odcinku podróży, zapewniając bezpieczeństwo i nie dopuszczając do przekroczenia nowego limitu zajętości 100 proc. miejsc - stwierdza biuro prasowe przewoźnika.

Transport publiczny w dalszym ciągu będzie bezpieczny

Na zmianach skorzystają też pasażerowie komunikacji miejskiej. - To dobra wiadomość nie tylko dla pasażerów komunikacji miejskiej, ale również dla przewoźników. Tak ostre limity w transporcie publicznym bywają trudne do wyegzekwowania, co widzą wszyscy podróżni. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, gdy wielu maturzystów pojawia się w tramwajach czy autobusach. Jednocześnie chcę przypomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Zarówno badania z Francji, Niemiec czy Hongkongu pokazują, że liczba zakażeń, do których doszło w autobusach i tramwajach jest znikoma. Zwłaszcza w porównaniu do ryzyka zarażenia się w biurze czy w domu - komentuje Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

- Przewoźnicy w kraju podejmują wiele działań aby zapewnić bezpieczną podróż naszym klientom. Transport kolejowy według badań wielu ośrodków naukowych należy do bezpiecznych środków komunikacji - podkreśla prezes ŁKA Janusz Malinowski.

Nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń epidemicznych utrzymuje zamknięcie kolejowych granic Polski z Białorusią, Rosją i Ukrainą dla pociągów pasażerskich co najmniej do 5 czerwca. Przedłużony został także obowiązek noszenia maseczek w transporcie. 
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony