Partnerzy serwisu:

PKP IC: Mniej postojów w Poznaniu-Wschodzie

Kasper Fiszer 06.12.2017 2,7k

PKP IC: Mniej postojów w Poznaniu-Wschodzie
Perony stacji Poznań Wschódfot. Axe, lic. GFDL
PKP Intercity likwiduje postoje większości objazdowych pociągów z Poznania do Warszawy na stacji Poznań Wschód – od 10 grudnia będzie tam przystawał tylko jeden kurs, i to wyłącznie w jedną stronę. Przewoźnik tłumaczy to niewielkim zainteresowaniem podróżnych. Z podobnych przyczyn kilka miesięcy temu spółka zrezygnowała z zatrzymywania swoich kursów na przystanku Łódź Pabianicka, jednak tam wywołało to o wiele większe protesty.
Po półrocznym okresie obsługi relacji Poznań Główny – Warszawa Wschodnia objazdową trasą przez Gniezno PKP Intercity zmienia siatkę postojów na terenie samego Poznania. Dotychczas większość kursów zatrzymywała się dodatkowo na stacji Poznań Wschód, gdzie linia nr 353, którą kierowane są obecnie pociągi, odgałęzia się od modernizowanej magistrali E20. Taka organizacja miała zmniejszyć odczuwalne utrudnienia wynikające z wydłużonego czasu przejazdu, bo dla części pasażerów oznacza skrócenie drogi na pociąg.

Przystanie „Gombrowicz”, ale tylko w jednym kierunku

Wszystko wskazuje jednak na to, że wprowadzona w czerwcu możliwość nie cieszyła się dużym zainteresowaniem podróżnych. – Zrezygnowaliśmy z postojów większości składów z powodu małej liczby pasażerów wsiadających i wysiadających na tej stacji – tłumaczy Marta Ziemska z Biura Prasowego PKP Intercity. Dodaje, że drugim z argumentów było wydłużenie czasu przejazdu pomiędzy stolicą kraju a Poznaniem (postój przedłużałby podróż o kolejne minuty).

Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z obsługi dworca Wschód. – Od 10 grudnia na stacji Poznań Wschód zatrzymywać się będzie jeden pociąg PKP Intercity, TLK „Gombrowicz” (nr 38102) – wskazuje nasza rozmówczyni. To kurs z Warszawy Wschodniej do Szczecina Głównego, który z poznańskiej stacji odjedzie o 17:51. Jadąc w przeciwnym kierunku, „Gombrowicz” nie zatrzyma się przy peronach Poznania-Wschodu.

Protesty w Poznaniu mniejsze niż w Łodzi

Przypomnijmy, że PKP Intercity już raz w tym roku zdecydowało się na ograniczenie siatki przystankowej w podobnym przypadku. W czerwcu przewoźnik zrezygnował z zatrzymywania swoich kursów korzystających z ciągu Białystok – Warszawa Wschodnia – Wrocław Główny – Jelenia Góra na łódzkim przystanku Pabianicka. Pociągi zaczęły tam przystawać, gdy ich trasę zmodyfikowano tak, że omija ona Łódź Kaliską. Również i wówczas spółka tłumaczyła swoją decyzję relatywnie niewielkim zainteresowaniem podróżnych.

Sprawa likwidacji postojów w Łodzi wywołała przy tym dużo kontrowersji, bo z argumentacją przewoźnika nie zgadzało się stowarzyszenie Kolejowa Linia Łódzka. Zarzucało ono PKP Intercity niedokładność dokonywanych pomiarów i – nieskutecznie – postulowało przywrócenie poprzedniej siatki przystankowej. W przypadku Poznania-Wschodu reakcja na zaplanowane zmiany jest dużo mniejsza, tym niemniej pojawiają się głosy krytyczne wobec podjętej już decyzji. – Dotychczas było to świetne ułatwienie dla pasażerów w związku z zamknięciem linii E20 – czytamy w krótkim liście od jednego z naszych czytelników.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony