Partnerzy serwisu:

PKP IC: 100 tys. bezpłatnych przejazdów obywateli Ukrainy

simetra 05.03.2022 2,5k

arrow
arrow
PKP IC: 100 tys. bezpłatnych przejazdów obywateli Ukrainy
fot. PKP Intercity
PKP IC: 100 tys. bezpłatnych przejazdów obywateli Ukrainy
PKP IC: 100 tys. bezpłatnych przejazdów obywateli Ukrainy
Jak informuje PKP Intercity już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami spółki. W ciągu ostatnich dni ze stacji przygranicznych odprawiono ponad 62,4 tys. uchodźców w różnych kierunkach Polski. Na wielu dworcach działają punkty informacyjne, pomocy udzielają także informatorzy mobilni i wolontariusze.
Od 24 lutego całodobowo działa w PKP Intercity powołany sztab kryzysowy, który koordynuje wszystkie działania pomocowe realizowane obecnie przez przewoźnika. Spółka ściśle współpracuje z władzami RP, a także z wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego i władzami lokalnymi.

Pociągi między Polską a Ukrainą cały czas kursują. Wraz z Kolejami Ukraińskimi przewoźnik utrzymuje połączenia kolejowe z Kijowem, Lwowem i Odessą, umożliwiając uchodźcom przyjazd do Polski. Podróżni docierają głównie do stacji w Przemyślu, Chełmie i Warszawie, gdzie otrzymują niezbędną pomoc, posiłek i informację o dalszej możliwości transportu.
W pomoc w zakresie transportu uchodźców z Ukrainy włączyła się także spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Z danych udostępnionych przez przewoźnika wynika, że w ciągu ostatnich dni ze stacji przygranicznych odprawiono pociągami PKP Intercity ponad 62,4 tys. uchodźców w różnych kierunkach kraju. Również przewoźnicy samorządowi angażują się w pomoc w zakresie transportu obywateli Ukrainy po Polsce. Od 24 lutego do 4 marca br. odprawiono w sumie blisko 200 pociągów, w tym 140 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 32 dodatkowe pociągi uruchamiane taborem PKP Intercity i 26 pociągów uruchamianych taborem przewoźników regionalnych.

PKP Intercity stale obserwuje frekwencję w swoich pociągach i w razie konieczności wzmacnia je dodatkowymi wagonami. Poza taborem własnym, wykorzystywanych do tego celu jest 20 wagonów udostępnionych spółce przez Koleje Czeskie. Szerzej o działaniach przewoźnika mówił w rozmowie z Rynkiem Kolejowym Tomasz Gontarz z zarządu spółki. 

Od 4 marca br. spółka uruchamia dodatkowy pociąg specjalny relacji Warszawa – Frankfurt nad Odrą, który będzie skomunikowany z połączeniami regionalnymi Deutsche Bahn do Berlina. Pociąg odjeżdża o godzinie 5:17 z Warszawy Wschodniej. Rozszerzony został także zakres kursowania pociągu Berolinum na trasie Warszawa – Berlin, który będzie jeździł również w weekend. W sprawie połączeń między Polską a Ukrainą oraz wzmocnień PKP Intercity pozostaje w stałym kontakcie z Kolejami Ukraińskimi i odpowiada na pojawiające się potrzeby.

Bezpłatne przejazdy

Już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy od 26 lutego br. skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity. Po przekroczeniu granicy polskiej mogą oni nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC uruchamianych przez przewoźnika na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe wskazanych kategorii. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie/u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

Na wszystkich wagonach 2. kl. pociągów kategorii TLK i IC, z których obywatele Ukrainy mogą korzystać bezpłatnie, sukcesywnie zamieszczane są specjalne oznaczenia w dwóch wersjach językowych. Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.

Pociągi sanitarne z pomocą dla Ukrainy

Poza realizacją planowych połączeń między Polską a Ukrainą, PKP Intercity aktywnie włącza się w pomoc przy transporcie najpotrzebniejszych produktów dla naszych wschodnich sąsiadów. Od 27 lutego br. pociąg Kiev Express wyruszający z Warszawy w kierunku Kijowa jest codziennie dodatkowo zaopatrzany w prowiant lub artykuły pierwszej potrzeby. Ponadto od 28 lutego br. PKP Intercity, na wniosek Ministerstwa Infrastruktury, uruchamia codziennie dodatkowy pociąg humanitarny na trasie Przemyśl – Mościska. Składy w kierunku Ukrainy zatowarowywane są niezbędnymi produktami m.in. z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W drodze powrotnej zabierają oczekujących na przejazd w kierunku Przemyśla.

Ponadto w ramach współpracy PKP Intercity z Ministerstwem Zdrowia PKP Intercity ma przygotowany specjalny pociąg sanitarny. Skład zestawiony jest z 10 wagonów, część z nich została przystosowana na pomieszczenia sanitarne dla rannych osób (ze sprzętem medycznym i łóżkami polowymi), pozostałe wagony mogą być zatowarowane
w najpotrzebniejsze produkty, w tym suchy prowiant i koce dla uchodźców. Obecnie skład pozostaje w gotowości i jest wykorzystywany w zależności od potrzeb.

Informacja na dworach i infolinia w języku ukraińskim

28 lutego br. PKP Intercity uruchomiło też specjalną infolinię w języku ukraińskim, z której skorzystało już ponad 500 osób. To dedykowany numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-20.00: +48 22 473 00 86 - koszt połączenia zgodny z taryfą operatora, 800 033 022 – darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych.

Informację na ten temat można znaleźć na naszej stronie internetowej i mediach społecznościowych w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

Jak informuje PKP Intercity pracownicy spółki angażują się w swoje obowiązki 24h na dobę, również pracując na dworach m.in. w Przemyślu, Lublinie czy Warszawie, gdzie koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Wsparciem są także informatorzy mobilni i wolontariusze, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również w języku ukraińskim.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony