Partnerzy serwisu:

PKP Energetyka zwycięzcą przetargu na elektryfikację linii do Zgorzelca

Michał Szymajda 14.11.2017 4,9k

PKP Energetyka zwycięzcą przetargu na elektryfikację linii do Zgorzelca
Fot. PKP Energetyka
Wygląda na to, że to PKP Energetyka zelektryfikuje 29-kilometrowy odcinek linii 278 od Węglińca do granicy z Niemcami w Zgorzelcu.
PKP PLK wybrała ofertę najkorzystniejszą w połowie października. To późno, zważywszy na to, że koperty z ofertami w przetargu otworzono w końcu marca.

Najkorzystniejsza oferta zostanie wybrana na mocy kryterium ceny (60 proc.), terminu realizacji (20%) oraz czasu zamknięć torowych (po 20 proc.). Budżet przygotowany przez PKP PLK na zadanie pod nazwą „Elektryfikacja linii kolejowych nr 278, 274 na odcinku Węgliniec - Zgorzelec” wyniósł 86,1 mln zł brutto.

Najtańszą ofertę złożyła PKP Energetyka, która zaproponowała prace za 40,7 mln zł. Wykonawca zaoferował również, że wykona zadanie w 14 miesięcy oraz udzieli na prace gwarancji na 72-miesiące. Mimo to, według pierwotnej oceny najlepszą ofertą wcale nie była ta złożona przez PKP Energetyka. Była nią oferta konsorcjum Electren SA z Hiszpanii i Trakcji System z Wrocławia, która była co prawda o ponad 5 mln zł droższa, jednak lepsza pod względem liczby dni, które oznaczają zamknięcia torowe w związku z prowadzoną inwestycją. PKP PLK uznała jednak, że oferta konsorcjum podlega wykluczeniu (w zawiadomieniu o wyborze oferty brak jest odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się stało). W związku z tym wybrano ofertę PKP Energetyka. Oferty w tym przetargu złożyła także Trakcja PRKiI oraz Torpol.

Realizację projektu zaplanowano na lata 2017–2019, zaś sam projekt trzeba rozliczyć do końca 2020 roku. Dofinansowanie dla PLK to 19,1 mln euro. Pierwotnie elektryfikacja miała się zakończyć w 2017 roku.

Celem projektu jest usunięcie wąskiego gardła związanego z brakiem możliwości prowadzenia pociągów trakcją elektryczną na wspomnianym odcinku. Realizacja projektu ma przyczynić się do podniesienia jakości usług przewozowych i usprawnienia funkcjonowania transportu kolejowego w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Wpłynie na zmniejszenie kosztów eksploatacji, zmniejszenie emisji spalin i poprawę stanu środowiska naturalnego. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony