Partnerzy serwisu:

PKP Energetyka znów w rękach państwa jeszcze w 2022 roku

Michał Szymajda 27.12.2022 3,9k

PKP Energetyka znów w rękach państwa jeszcze w 2022 roku
fot. PKP Energetyka
Jeszcze przed końcem roku 2022 dojdzie do podpisania umowy odkupienia od amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners spółki PKP Energetyka. - Nowym właścicielem energetycznej spółki ma być państwowy PGE – poinformowało Radio Zet.
Wykupienie PKP Energetyki z rąk funduszu CVC Capital Partners w październiku zapowiedział Jarosław Kaczyński i wicepremier Jacek Sasin. Pisaliśmy o tym tutaj.

Renacjonalizacja sprywatyzowanych spółek kolejowych była hasłem rządu prawicy po dojściu do władzy w 2016 roku. Sprzedaż spółki w 2015 roku funduszowi CVC Capital Partners wywołała wiele kontrowersji, ale raport Najwyższej Izby Kontroli nie stwierdził nieprawidłowości. Rząd PiS i PKP SA próbowały cofnąć prywatyzację PKP Energetyki i PKL, ale zespół powołany w resorcie w tym celu po trzech latach został rozwiązany bez owoców. PKL ostatecznie odkupiono w 2018 roku za ponad 417 mln zł.

Jak przypomina Radio Zet, w 2020 roku amerykański fundusz chciał sprzedać PKP Energetykę za 1,8 mld euro. Rozmowy z innymi firmami private equity oraz grupami energetycznymi spoza Polski nie zakończyły się podpisaniem umowy sprzedaży.

PKP Energetyka w ostatnich latach, będąc częścią CVC, przeprowadziła kilka drogich procesów modernizacyjnych. Sporo pieniędzy zainwestowano w tabor, w nowe technologie, jak np. Centrum Monitorowania Alarmów, czy w nowoczesnej kolejowe magazyny energii

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony