Partnerzy serwisu:

PKP Energetyka: Rosnące ceny energii wymusiły podwyżkę stawek dla przewoźników

inf. pras. PLK, oprac. jm 12.10.2018 3,2k

PKP Energetyka: Rosnące ceny energii wymusiły podwyżkę stawek dla przewoźników
Fot. PKP Energetyka
W ostatnich dniach do mediów powróciła informacja o planowanych podwyżkach cen dla przewoźników kolejowych. PKP Energetyka zareagowała oświadczeniem przypominającym, że ceny na rynku energii wzrosły.
W ubiegłym miesiącu "Rynek Kolejowy" pisał o rosnących cenach energii dla przewoźników kolejowych. W przyszłym roku stawki PKP Energetyki mogą wzrosnąć o nawet 70 procent. Spółka wyjaśniła przyczynę podwyżek - gwałtownie zdrożała energia elektryczna. Rafał Zasuń, ekspert z portalu "Wysokie Napięcie" potwierdza w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym”, że ceny energii dla przemysłu są nawet o 80 procent wyższe niż przed rokiem

Informacja ponownie rozeszła się szerszym echem w tym tygodniu, po tym jak informację o planowanych podwyżkach opublikował rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Odpowiedziały mu zarówno PKP SA, jak i Ministerstwo Infrastruktury tłumacząc, że spółka PKP Energetyka została sprywatyzowana - co jednak nie dotyka meritum sprawy, czyli podwyżek. Do wzrostu stawki odniosła się za to ponownie PKP Energetyka w oświadczeniu: 

PKP Energetyka jest sprzedawcą i dystrybutorem energii elektrycznej – nie jej producentem. Kupuje energię na rynku hurtowym i dostarcza do odbiorcy końcowego. Przez ostatnie 6 lat PKP Energetyka utrzymywała niezmienny cennik energii dla Klientów kolejowych. Pomimo znaczącej, ponad 70% podwyżki cen energii w hurcie w 2018 roku, spółka nie zmieniła swojego cennika.

Silny trend wzrostowy cen energii utrzymuje się od kilku miesięcy na całym europejskim rynku energii, także w Polsce. Do najważniejszych przyczyn tej sytuacji należy wzrost ceny węgla, podwyżki cen zielonych certyfikatów oraz praw do emisji CO2. W okresie styczeń-wrzesień 2018 r., parametry komponentów ceny dla klienta końcowego zmieniły się następująco: ponad 210% wzrosła cena uprawnień do emisji CO2, około 200% podrożały zielone certyfikaty, a węgiel zdrożał około 10%.

Wzrost cen energii jest więc od spółki całkowicie niezależny. Jeśli chodzi o rok 2019 to ze względu na rosnące ceny energii na rynku hurtowym PKP Energetyka została zmuszona do weryfikacji stawek. Działając odpowiedzialnie spółka poinformowała o tym z kilkumiesięcznych wyprzedzeniem pozwalając Klientom na przygotowanie się do zmian. Rzetelna polityka firmy przekłada się na zaufanie klientów - w ostatnich tygodniach spółka podpisała kilkuletnie kontrakty m. in. z PKP Cargo, a kolejne umowy są w trakcie uzgodnień.

Stabilność cen i całego rynku jest kluczowa dla PKP Energetyka, dlatego spółka proponuje swoim Klientom, w tym Przewoźnikom kolejowym, zawieranie wieloletnich kontraktów gwarantujących stabilność cen. Przewoźnicy, którzy zdecydowali się na współpracę ze spółką i podpisali umowy na 3 czy 4 lata nadal będą korzystać z niskich cen energii – nawet do 2021 roku. Co ważne, zdecydowana większość Klientów spółki współpracuje z PKP Energetyka w ramach formuły umów wieloletnich. Firma prowadzi bezpieczną politykę zakupu energii. Dzięki doświadczeniu i know-how jest wiarygodnym i pewnym partnerem.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony