Partnerzy serwisu:

Podział PKP Energetyki blisko

Jakub Madrjas 13.06.2016 32

Podział PKP Energetyki blisko
Fot. PKP Energetyka
Coraz więcej wskazuje na to, że ze spółki PKP Energetyka wydzielona zostanie część przedsiębiorstwa odpowiedzialną za dystrybucję energii. Może ona trafić na giełdę. Natomiast segment paliw ma zostać sprzedany spółkom Skarbu Państwa.
O tym, że PKP Energetyka może sprzedać bazy paliwowe oraz wyodrębnić nową spółkę, która będzie zarządzała siecią dystrybucyjną portal rynekinfrastruktury.pl informował już w czwartek. W ten sposób struktura PKP Energetyka upodobni się do pozostałych grup energetycznych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

– Chcemy sprzedać wskazanej przez rząd spółce Skarbu Państwa nasz segment paliw, aby nie wiązać tego z segmentem energetycznym. Natomiast część dystrybucyjna to bardziej skomplikowana rzecz. Aby zwiększyć poziom kontroli i transparentności, chcemy wydzielić spółkę, która będzie operatorem sieci dystrybucyjnej – zapowiedział prezes PKP Energetyka Wojciech Orzech w ubiegłą środę (8 czerwca) podczas debaty o książce "PKP Energetyka po prywatyzacji".

Nowa spółka trafi na giełdę?

Informację o zbliżającym się wydzieleniu części dystrybucyjnej PKP Energetyki podaje również dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, w wydzielonym podmiocie mają znaleźć się m.in. stacje i podstacje trakcyjne, a gotowa spółka może trafić na giełdę. Dziennik dodaje też, że zmiana ta byłaby zgodna z unijną zasadą unbundlingu, czyli odseparowania przesyłu i dystrybucji energii od jej sprzedaży.

Była próba sprzedaży

Jak powiedział na Europejskim Forum Gospodarczym wiceminister Piotr Stomma, PKP Energetyka przedstawiła już ofertę odkupienia części paliwowej przedsiębiorstwa podmiotom należącym do skarbu państwa. – Konkretna oferta kwotowa nie padła, ale mogę się spodziewać, że wartość transakcji to prawie 2 miliardy złotych – powiedział minister.

Dopytaliśmy o tę informację w MIB. – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest w posiadaniu wystąpień Prezesów Zarządów PKP Energetyka SA i PKPE Holding sp. z o.o., w których zasygnalizowana została możliwość zbycia segmentu PKP Energetyka SA związanego z dystrybucją paliw płynnych podmiotowi akceptowalnemu z punktu widzenia interesów Państwa, bez wskazywania innych informacji w tym zakresie – poinformowała "Rynek Kolejowy" Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy ministerstwa.

Jak informowaliśmy przed miesiącem, Ministerstwo infrastruktury i PKP Energetyka negocjują status tej spółki i jej zobowiązania w zakresie inwestycji PLK. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony