Partnerzy serwisu:

PKP Cargo zacieśnia współpracę z Litwą

Roman Czubiński 17.09.2020 2,9k

PKP Cargo zacieśnia współpracę z Litwą
fot. PKP Cargo
W Wilnie podpisano dziś umowę o powołaniu polsko-litewskiej spółki intermodalnej. Udziały w niej obejmą PKP Cargo i LTG Cargo Polska – informuje polski przewoźnik w komunikacie prasowym. Zawarcie umowy miało miejsce podczas polsko-litewskiego szczytu rządowego.
Kapitał zakładowy spółki to około 1,3 mln zł. Każda ze stron będzie posiadać po połowie udziałów. Aby spółka mogła zacząć działać operacyjnie, potrzebna jest jeszcze zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W myśl kontraktu nowo utworzona spółka celowa będzie operatorem logistycznym zajmującym się obsługą ładunków na trasie z Litwy przez Polskę do Europy Zachodniej. – Chodzi nie tylko o samo przewiezienie towaru od terminala do terminala, ale także jego przeładunek, dostawę w ramach „ostatniej mili” oraz zadbanie o przetwarzanie dokumentów – precyzuje rzecznik PKP Cargo Krzysztof Losz. Polski partner uzyskał gwarancję obsługi przewozów oferowanych przez stronę litewską na terytorium Polski, a w perspektywie – także możliwość obsługi odcinków zagranicznych.

Rynek przewozów intermodalnych, na którym będzie operować nowa spółka, to najbardziej dynamicznie rozwijający się sektor towarowych przewozów kolejowych. W PKP Cargo już teraz intermodal odpowiada za niemal 20% pracy przewozowej i ok. 10% masy ładunków. – Ta umowa to przykład realizacji strategii Grupy PKP Cargo. Dążymy do tego, aby z przewoźnika kolejowego przekształcić się w operatora logistycznego. Chcemy też być coraz bardziej aktywnym podmiotem w naszej części Europy – mówi prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.

Polsko-litewska spółka może realizować także np. przewóz naczep samochodowych na platformach kolejowych. – Takie pilotażowe przewozy już zrealizowaliśmy. Dały one zadowalające rezultaty. Klienci pytają o takie usługi, bo dla nich przewóz naczepy pociągiem zamiast ciężarówką jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem – wyjaśnia Warsewicz. Rocznie granicę polsko-litewską przekracza około 2,7 mln ciężarówek. Przejęcie części tych ładunków przez kolej wpłynęłoby pozytywnie na bezpieczeństwo w transporcie i stan środowiska naturalnego.

PKP Cargo przypomina, że umowa jest jednym z owoców listu intencyjnego, podpisanego przez polskich i litewskich kolejarzy 5 września 2018 r. Dotyczył on współpracy przy rozwijaniu przewozów kolejowych między Polską a Litwą.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony