Partnerzy serwisu:

PKP Cargo zacieśni współpracę z Orlenem

Jakub Madrjas 04.04.2019 36

PKP Cargo zacieśni współpracę z Orlenem
Fot. Orlen Paliwa
PKP Cargo i Orlen Paliwa podpisały list intencyjny w sprawie ścisłej współpracy. Z jednej strony chodzi o przewozy paliw świadczone przez przewoźnika dla Orlenu, a z drugiej – o tankowanie lokomotyw PKP Cargo.
Pierwszym aspektem współpracy ma być większe wsparcie logistyczne PKP Cargo przez Orlen Paliwa. Projekt będzie dotyczył w szczególności terminowych dostaw paliw płynnych do obsługi lokomotyw spalinowych, optymalnego rozmieszczenia punktów tankowania wzdłuż traktów kolejowych oraz zapewnienia tzw. mobilnych stacji tankowania paliw. Orlen obecnie w stu procentach zaspokaja zapotrzebowanie PKP Cargo na paliwo dla lokomotyw.

Bez tankowania z samochodu


Łukasz Hołubowski, prezes Orlen Paliwa tłumaczy, że obecny system tankowania lokomotyw bezpośrednio z samochodów budzi wątpliwości prawne; z kolei przerzucanie lokomotyw do stacji paliw tylko w celu uzupełnienia zbiorników jest nieuzasadnione ekonomicznie. Nad uszczelnieniem systemu od strony prawnej pracuje rząd – celem jest eliminacja tankowania lokomotyw z samochodu. Zamiast tego będą wykorzystywane właśnie punkty tankowania oraz mobilne stacje tankowania paliw. 

– Około połowa naszych lokomotyw to pojazdy z trakcją spalinową, dlatego zabezpieczenie dostaw paliw jest dla PKP Cargo sprawą o ogromnym znaczeniu. Przygotowanie odpowiedniej infrastruktury zaopatrzenia lokomotyw w olej napędowy jest też częścią szerokiego programu optymalizacji i usprawnienia przewozów w Grupie PKP Cargo – stwierdził Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Przewozy dla Orlenu bardziej terminowe

Drugim aspektem współpracy mają być przewozy paliw dla spółki Orlen Paliwa, świadczone przez PKP Cargo. Jak tłumaczy Hołubowski, własny przewoźnik Grupy Orlen – Koltrans nie jest w stanie zaspokoić całych potrzeb logistycznych jego spółki – w szczególności chodzi o transport gazu LPG pomiędzy terminalami. – Chodzi o optymalizację dostaw paliw do naszych baz i wykorzystanie potencjału firmy PKP Cargo w dostawach terminowych. Obecnie okna przewozowe nie są zoptymalizowane pod kątem dostępności towaru w naszych bazach – przyznał Hołubowski.

Jak podkreślił, kontynuowana będzie ścisła współpraca Orlen Paliwa z Koltransem.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony