Partnerzy serwisu:

PKP Cargo z zamówieniem z wolnej ręki od PGE Opole

Jakub Madrjas 14.03.2019 2,6k

PKP Cargo z zamówieniem z wolnej ręki od PGE Opole
Fot. Antoni Mężyński
Należąca do PGE Elektrownia Opole udzieliła PKP Cargo zamówienia na przewóz węgla. Najpierw zwróciła się jednak do DB Cargo, ale ten przewoźnik miał pełne ręce roboty.
Przedmiotem zamówienia jest transport węgla kamiennego i mączki wapiennej mielonej z kamienia wapiennego transportem kolejowym dla PGE GiEK Oddział Elektrownia Opole, w wielkości maksymalnej 1 179 000 ton. Zamówienia udzielono z tzw. wolnej ręki "ze względu na wystąpienie pilnej konieczności związanej z wydarzeniami, których podmiot zamawiający nie mógł przewidzieć".

Tymże wydarzeniem nie do przewidzenia był nieudany przetarg na przewozy dla Grupy PGE z sierpnia 2018 roku. Jak czytamy, postępowanie o wartości szacunkowej 672 953 380 złotych zostało podzielone na 9 części. Po otwarciu ofert okazało się, że we wszystkich 9 częściach znacznie została przekroczona wartość ofert najkorzystniejszych w stosunku do kwot przeznaczonych na realizację zamówienia. Wartość z ofert najkorzystniejszych przekraczała kwotę na realizację zamówienia o ponad 376 mln złotych. Z uwagi, iż usługi będące przedmiotem zamówienia są kluczowym elementem do ciągłej pracy jednostek wytwórczych w GK PGE, zamawiający dla sześciu części zwiększył kwotę na sfinansowanie zamówienia i na początku stycznia 2019 r. udzielił zamówienia PKP Cargo. 

W trzech częściach dotyczących transportu do Elektrowni Opole i Elektrociepłowni Wybrzeże stwierdzono, że oferty z najniższymi cenami w ww. częściach znacznie przekraczają kwoty kosztorysowe (o ponad 158 mln zł) i nie ma możliwości zwiększenia kwoty pierwotnie przeznaczonej na realizację zamówienia. Postępowanie w tych częściach unieważniono. Zakładano założenie zamówienia w trybie z wolnej ręki dla wykonawcy, który złożył najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu - czyli DB Cargo Polska do 31 maja, kiedy zostanie przeprowadzony nowy przetarg. "W odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji wykonawca DB Cargo Polska poinformował, iż nie podejmie przewozów w wymaganej przez zamawiającego ilości z uwagi na inne zobowiązania kontraktowe".

Dlatego zwrócono się do kolejnego oferenta - PKP Cargo. - Wykonawca podjął się realizacji zamówienia i zadeklarował gotowość do świadczenia usług na warunkach określonych przez organizatora postępowania. Wraz z zakończeniem procedowania w zakresie udzielenia zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki zostało wszczęte postępowanie publiczne w trybie konkurencyjnym w określonym zakresie - poinformowało w unijnym biuletynie zamówień PGE podkreślając, że "brak zabezpieczenia ciągłości usługi przewozu węgla kamiennego i sorbentów wapiennych do Elektrowni Opole spowodowałby zatrzymanie ruchu ciągłego zakładów i wyłączenie jednostek wytwórczych skutkujące brakiem produkcji energii elektrycznej i cieplnej dla odbiorców". Wartość zawartej 19 lutego umowy nie została podana.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony