Partnerzy serwisu:

PKP Cargo: Wzrost przewozów w sierpniu

inf. pras. 28.09.2018 42

PKP Cargo: Wzrost przewozów w sierpniu
Fot. PKP Cargo
Grupa PKP Cargo pochwaliła się wzrostem przewozów w sierpniu – i to pomimo tego, że cały rynek kolejowy odnotował spadek masy przewiezionych ładunków.
Jak informuje grupa PKP Cargo, jej pociągi przewiozły w sierpniu około 9,6 mln ton towarów, co oznacza wzrost o blisko 200 tys. ton w stosunku do sierpnia 2017 roku (2 proc.). Tymczasem, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, rynek odnotował w tym czasie spadek transportowanych przez kolej wolumenów o 110 tys. ton (0,5 proc.). Oznacza to więc, że pozostali gracze na rynku przewieźli w sierpniu br. o ponad 300 tys. ton mniej towarów niż w sierpniu 2017 roku.

Z kolei w porównaniu do lipca br., w sierpniu przewozy PKP Cargo były wyższe o ponad 260 tys. ton (2,8 proc.). Spowodowało to wzrost udziału w rynku do prawie 46 proc., podczas gdy przed rokiem wynosił on 44,7 proc.

Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę okres styczeń–sierpień 2018 roku, to okazuje się, iż pociągi PKP Cargo przewiozły ponad 73,1 mln ton ładunków, czyli o niemal 3 mln ton więcej niż od stycznia do sierpnia 2017 roku – informuje przewoźnik. Wzrosła również w tym samym okresie praca przewozowa – o ponad 500 tys. tkm – do 19 mln tkm. Tylko w sierpniu praca przewozowa wyniosła niemal 2,5 mln tkm, a udział w rynku wzrósł do 49,2%, czyli o 1,4 p.p. więcej niż w lipcu 2018 r.

– Na tle całej branży wyniki PKP Cargo prezentują się znakomicie. To jest efekt wszystkich wcześniejszych działań podjętych w Grupie, których celem było podniesienie konkurencyjności naszej oferty rynkowej. Klienci to zauważyli i docenili i mam nadzieję, iż w kolejnych miesiącach będziemy umacniali swoją pozycję w sektorze kolejowych przewozów towarowych w kraju i za granicą – komentuje Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Przewoźnik dodaje, że w sierpniu 2018 r. w porównaniu do lipca br., w PKP Cargo wzrosły przewozy kamienia (o 129 tys. ton), co wynika ze wzrostu zapotrzebowania na kruszywa wykorzystywane do budowy dróg i linii kolejowych. – Znacznie więcej (120 tys. ton) przewieźliśmy też węgla, co z kolei było rezultatem odbudowywania przez elektrownie zapasów surowca przed okresem zimowym, oraz koksu (52 tys. ton), co wynika z większego eksportu tego produktu przez polskie porty. Jeśli natomiast porównamy sierpień 2018 roku do sierpnia 2017 roku, to okaże się, że w transporty kamienia wzrosły w Grupie PKP Cargo o 224 tys. ton, a węgla o 187 tys. ton – informuje PKP Cargo.

W górę idą też cały czas wskaźniki dotyczące przewozów intermodalnych, które w sierpniu były wyższe o 23 tys. ton w porównaniu do lipca (4 proc.), zaś w odniesieniu do sierpnia 2017 roku intermodal wzrósł o 36 tys. ton (ponad 6 proc.). Od stycznia do sierpnia 2018 roku przewozy intermodalne były wyższe niż rok wcześniej (w ujęciu masy) o niemal 12 procent.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony