Partnerzy serwisu:

PKP Cargo wozi koks do Niemiec

Jakub Madrjas 02.06.2016 331

PKP Cargo wozi koks do Niemiec
Fot. PKP Cargo
Od początku maja PKP Cargo przewozi koks dla Grupy JSW z południa Polski do odbiorcy w Nadrenii Północnej-Westfalii. W skali miesiąca do zachodniego landu Niemiec trafia kilkanaście tysięcy ton tego surowca energetycznego.
Największy polski przewoźnik realizuje dostawy samodzielnie na całym odcinku, w tzw. systemie wahadłowym – przesyłka dojeżdża do stacji docelowej, po czym próżne wagony wracają w zwartym składzie do kraju. PKP Cargo zapewniło cztery wahadła na realizację tego kontraktu. – Realizując samodzielnie przewozy z Polski na zachód Europy wykorzystujemy nasz duży potencjał. PKP Cargo jest doświadczonym przewoźnikiem i partnerem dla największych grup przemysłowych w Europie – mówi Grzegorz Fingas, członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych. – Chcemy stale zwiększać naszą obecność i aktywność poza granicami Polski, zgodnie z założeniami strategii na lata 2016-2020 – dodaje Grzegorz Fingas.

Specjalistyczne wagony dla konkretnej umowy

PKP Cargo realizuje przewozy koksu dla Grupy JSW w specjalistycznych wagonach towarowych przystosowanych do obsługi tej konkretnej umowy. Organizacja przewozów w systemie wahadłowym pozwala na sprawną i efektywną realizację dostaw, racjonalizując ponoszone koszty operacyjne. Obsługa nowego kontraktu wymaga od PKP Cargo uruchamiania od trzech do czterech pociągów tygodniowo.

Ważne dla przewoźnika było objęcie tych połączeń monitoringiem – realizacja przewozu jest śledzona od chwili odjazdu pociągu aż do momentu przyjazdu do stacji docelowej. Przewozy charakteryzują się dużymi wymaganiami – informuje PKP Cargo. Dotyczy to przede wszystkim terminowości dostaw oraz zapewnienia taboru o najwyższych parametrach jakościowo-eksploatacyjnych.

Wożą do kilkunastu krajów

PKP Cargo przewozi eksportowany węgiel i koks do polskich portów morskich oraz kilkunastu krajów europejskich, w tym najwięcej do odbiorców w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji oraz na Ukrainie. Do obsługi tych transportów PKP Cargo wykorzystuje najczęściej standardowe wagony towarowe, tzw. węglarki. Niektóre przewozy eksportowe realizowane są w kontenerach. W 2015 roku przewozy koksu w systemie intermodalnym stanowiły ponad 5 proc. całości przewozów tego surowca realizowanych przez PKP Cargo.

Część przewozów eksportowanych paliw stałych PKP Cargo realizuje we współpracy z innymi przewoźnikami, w tym z AWT – czeskim operatorem wchodzącym w skład Grupy PKP Cargo. Grupa JSW jest wiodącym eksporterem węgla kamiennego i koksu w Europie. Większość przewozów realizuje Grupa PKP Cargo.

Zmiany na rynku przewozów węgla

Trwają przeobrażenia na rynku przewozów paliw kopalnych. Zarząd PKP Cargo zapowiedział koniec wojny cenowej w przewozach węgla. Z drugiej strony upadłość OKD może spowodować że należący do operatora AWT będzie pozyskiwać coraz więcej zleceń spoza branży górniczej. O perspektywach kolejowych transportów węgla można przeczytać w najnowszym numerze naszego miesięcznika.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony