Partnerzy serwisu:

PKP Cargo: Utrata wartości aktywów Grupy AWT

Jakub Madrjas 13.03.2019 5,8k

PKP Cargo: Utrata wartości aktywów Grupy AWT
fot. AWT
Zarząd PKP Cargo podjął decyzję o dokonaniu odpisu z tytułu trwałej utraty wartości aktywów Grupy AWT.
PKP Cargo pracuje nad sprawozdaniem finansowym za 2018 r., którego publikacja planowana jest na 21 marca 2019 r. W toku prac podjęto decyzję o dokonaniu odpisu szacowanego na 51,2 mln zł (41,5 mln zł po uwzględnieniu efektu podatkowego), ale zaznaczono że wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie.

Jak informuje spółka, odpis nie ma wpływu na wartość aktywów w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za rok 2018, a dokonany odpis ma charakter niepieniężny i pozostaje bez wpływu na sytuację płynnościową Grupy PKP Cargo oraz spełnienie kowenantów finansowych wynikających z zawartych umów kredytowych.

Dokonany pod koniec maja 2015 roku zakup AWT stał się przedmiotem kontrowersji po tym, jak prokuratura postawiła zarzuty ówczesnym członkom zarządu PKP Cargo, a następnie również ówczesnemu prezesowi PKP SA Jakubowi Karnowskiemu. Ten ostatni w obszernej analizie przypominał, że w sprawozdaniu finansowym za 2015 rok odnotowano zysk z okazjonalnego nabycia AWT, a w latach 2016 i 2018 zarząd PKP Cargo dokonał – wynikających z normalnej działalności operacyjnej – odpisów na łączną kwotę 52 mln złotych. Wycena ta była corocznie w latach 2015-18 akceptowana przez kolejne zarządy spółki i biegłych rewidentów w sprawozdaniach rocznych.

Warto jednak zauważyć, że w dzisiejszy raport dotyczy utraty wartości aktywów i nie ma w nim informacji na temat prawidłowości tamtej wyceny – mimo że w 2016 roku spółka PKP Cargo informowała, że zlecona ekspertyza wyceny AWT wykazała błędy w założeniach. Czekamy na dodatkowe informacje przewoźnika na temat przyczyn spadku wartości aktywów AWT.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony