Partnerzy serwisu:

PKP Cargo traci udziały w rynku

inf. pras./jm, Rynek Kolejowy 26.04.2018 4,7k

PKP Cargo traci udziały w rynku
Fot. PKP Cargo
Grupa PKP Cargo podała wyniki przewozowe odnoszone do danych GUS za marzec. Jak z nich wynika, przewozy operatora rosną, ale w mniejszym stopniu niż rynek jako całość.
Grupa PKP Cargo w marcu uzyskała 48,32 proc. udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 43,56 proc. pod względem masy towarowej. Jak podaje PKP Cargo, grupa przewoźnika przewiozła o 3,5 proc. więcej ładunków i wykonała pracę przewozową o 2 proc. większą niż w marcu 2017 roku. Jednak udziały w rynku przed rokiem były wyższe – Grupa PKP Cargo w marcu 2017 roku uzyskała 52,29 proc. udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 44,60 proc. pod względem masy towarowej.

Jak czytamy w komunikacie, marzec 2018 roku był już kolejnym miesiącem, w którym utrzymywała się dobra koniunktura na rynku transportu towarów koleją oraz wysoki popyt na usługi przewozowe świadczone przez Grupę PKP Cargo. Grupa przewiozła w tym okresie 9,4 mln ton towarów, czyli o 3,5 proc. więcej niż w marcu 2017 roku. Wykonana przez Grupę w marcu 2018 roku praca przewozowa wyniosła 2,4 mld tkm i była o 2,0 proc. większa niż w tym samym okresie 2017 roku. W efekcie po trzech miesiącach 2018 roku Grupa PKP Cargo przewiozła o 10,5 proc. więcej ładunków i wykonała pracę przewozową o 9,9 proc. większą niż w analogicznym okresie 2017 roku.

W porównaniu do wyników z marca 2017 roku, w analogicznym okresie 2018 roku Grupa PKP Cargo zwiększyła przewozy m.in. kamienia, intermodalne i węgla kamiennego. Większe przewozy kamienia były możliwe m.in. dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu odbiorców na kruszywa (m.in. na cele budowy kilku obwodnic drogowych i dróg ekspresowych). Na wzrost przewozów intermodalnych wpłynęła m.in. intensyfikacja przewozów z/do portów morskich oraz z/do Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, a także zwiększone przewozy samochodów od kilku producentów zza południowej granicy oraz realizacja przewozów dla nowego klienta (niezrealizowane w 2017 r.) w kilku relacjach w Polsce. Zwiększone przewozy węgla kamiennego wynikały m.in. ze wzrostu przewozów dla przedsiębiorstw sektora energetycznego w celu zapewnienia wymaganych zapasów węgla i zabezpieczenia ciągłości bieżącej produkcji energii oraz ze wzrostu importu surowca ze Wschodu.

W porównaniu do lutego 2018 roku, w marcu br. wzrosły przewozy m.in. węgla kamiennego, kamienia, intermodalne, ropy i przetworów, rud i innych artykułów chemicznych. Jeśli chodzi o liczby, to przewozy Grupy PKP Cargo w marcu 2018 roku były pod względem masy o 11,4 proc. wyższe, a w ujęciu pracy przewozowej o 9,2 proc. większe niż w lutym.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony