Partnerzy serwisu:

PKP Cargo przed zamówieniem na usługi trakcyjne od PKP PLK

Jakub Madrjas 14.11.2019 3,4k

PKP Cargo przed zamówieniem na usługi trakcyjne od PKP PLK
Fot. Marcin Kucięba, SM42.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe mają zamiar zamówić usługi trakcyjne (lokomotywy wraz z drużynami trakcyjnymi) dla celów utrzymaniowo-naprawczych i awaryjnych w latach 2020–2021 od PKP Cargo.
PKP PLK przesłała do instytucji unijnych zawiadomienie o negocjacjach bezpośrednich (bez przetargu) prowadzonych z PKP Cargo. Przedmiotem zamówienia jest usługa trakcyjna związana z zabezpieczeniem lokomotyw wraz z drużynami trakcyjnymi dla celów utrzymaniowo-naprawczych i awaryjnych w latach 2020–2021.

Jak wyjaśnia spółka PKP Polskie Linie Kolejowe w ogłoszeniu, usługi mogą być zrealizowane tylko PKP Cargo ze względów technicznych. Jak wylicza zarządca infrastruktury, do jego obowiązków należy m. in. prowadzenie pociągów utrzymaniowo-naprawczych i próbnych, wykonywanie pracy manewrowej, przejazdy lokomotyw luzem do i z obsługi pociągów, prowadzenie pługów odśnieżnych, zespołów odśnieżnych, wagonów do wywózki śniegu, usuwanie oblodzeń (przecieranie) przewodów jezdnych sieci trakcyjnej, przeprowadzanie jazd patrolowych przejezdności linii kolejowych w ekstremalnych warunkach pogodowych (atmosferycznych), np. obfitych opadów śniegu, prowadzenie pociągów pomiarowych, kolejowego ratownictwa technicznego, przeciąganie składów zastępczą trakcją spalinową, oraz usuwanie nagłych utrudnień eksploatacyjnych będących przyczyną zablokowania linii kolejowych "wynikających z nieprzewidzianych uszkodzeń infrastruktury kolejowej, spowodowanych zjawiskami atmosferycznymi, złośliwymi chuligańskimi i lekkomyślnymi działaniami osób postronnych".

Do wykonywania powyższych zadań niezbędne są pojazdy trakcyjne w postaci lokomotyw spalinowych i elektrycznych, których PKP Polskie Linie Kolejowe nie posiadają. -Jak czytamy, spośród 19 przewoźników mających licencje na zarówno na przewozy osób, jak i rzeczy tylko PKP Cargo posiada wszystkie niezbędne licencje na świadczenie usługi będącej przedmiotem zamówienia. - Zakłady PKP Cargo rozmieszczone są na terenie całej Polski, a lokomotywy tego przewoźnika poruszają się po liniach kolejowych zarządzanych przez naszą spółkę i w związku z tym są w stanie zapewnić usługi trakcyjne na wszystkich liniach kolejowych, co szczególnie ważne jest w przypadku świadczenia usług dla Zakładu Maszyn Torowych w Krakowie oraz Centrum Diagnostyki w Warszawie (zakłady te działają na terenie całego kraju) - wyjaśnia PLK.

Warto przypomnieć, że PKP Cargo świadczy usługi trakcyjne dla PKP Polskie Linie Kolejowe od czasu powstania spółki. Zamówienia udzielane były w poprzednich latach trybie z wolnej ręki zgodnie z prawem. Szacunkowa wartość zamówienia przekracza 443 tys euro netto. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony