Partnerzy serwisu:

PKP Cargo ponownie chce kupić pięć wielosystemowych lokomotyw

Michał Szymajda 18.01.2021 5,2k

PKP Cargo ponownie chce kupić pięć wielosystemowych lokomotyw
Siemens Vectron w Poznaniu Franowiefot. M. Szymajda
PKP Cargo po raz drugi poszukuje dostawcy pięciu lokomotyw wielosystemowych. Pojazdy zostaną kupione z pomocą pieniędzy z Unii Europejskiej.
PKP Cargo chce po raz drugi kupić lokomotywy wielosystemowe do przewozów międzynarodowych. Pierwszy przetarg nie okazał się sukcesem, ponieważ nie zgłosił się do niego żaden producent. Teraz operator towarowy ponawia konkurs ofert.

Przedmiotem zamówienia, tak jak poprzednio, jest dostawa pięciu elektrycznych, fabrycznie nowych lokomotyw wielosystemowych wraz ze świadczeniem usługi utrzymaniowej P4 (tym razem zamawiający ma jednak możliwość zrezygnowania z niej i poszukiwania wykonawcy przeglądu na własną rękę lub, ewentualnie, wykonania go własnymi siłami). Oprócz samych elektrowozów PKP Cargo wymaga dostawy m.in. oprogramowania komputerowego do nich wraz z licencjami, a także dostawy do naprawczego zestawu antyawaryjnego. Dość problematyczna dla producentów może się okazać konieczność „sporządzenia i przekazania dokumentacji konstrukcyjnej i dokonywania jej zmian”. Oczywiście lokomotywy muszą być przygotowane od strony technicznej i prawnej do pracy w Czechach, Austrii, Niemczech, na Węgrzech i oczywiście w Polsce.

Kryterium oceny ofert w tym przetargu to „współczynnik gotowości technicznej” – 10% wagi oferty, „współczynnik niezawodności” – 10% i cena – 80%. PKP Cargo czeka na oferty w przetargu do 15 lutego 2021. Pierwsze dwie sztuki muszą być dostarczone do 31 października 2022, a kolejne 3 sztuki do 30 listopada 2022. PKP Cargo dopuszcza szybszą dostawę po uzgodnieniu z dostawcą.

Nowe lokomotywy będą stacjonować w bazie PKP Cargo w Poznaniu Franowie. Zaplecze to ma już doświadczenie z nowoczesnymi lokomotywami wielosystemowymi Siemens Vectron.

– Ogłoszone postępowanie jest drugim postępowaniem w tym samym przedmiocie zmówienia, w poprzednim ogłoszonym w kwietniu 2020, nie wpłynęły oferty. Postępowanie przetargowe ogłoszone w dniu 13.01.2021 zostało poprzedzone wcześniejszym dialogiem technicznym. Fakt, że musieliśmy ogłosić kolejne postępowanie w tym samym przedmiocie zamówienia (pierwsze unieważnione z uwagi na brak ofert) oraz że musieliśmy poprzedzić go dialogiem technicznym - aby zminimalizować ryzyko braku ofert również w tym postępowaniu - wpłynął na termin jego ogłoszenia – napisał Piotr Czartoryski-Sziler z Biura Rozwoju, Relacji Inwestorskich i Marketingu PKP Cargo.

Na zakup lokomotyw przeznaczono spore wsparcie unijne. Wartość całkowita projektu to 227 milionów złotych, przy czym wartość dofinansowania z programu POIiŚ to ponad 92 miliony złotych. CUPT zdecydował o wsparciu PKP Cargo tą kwotą ponad dwa lata temu. Z tego samego programu operator otrzymał dofinansowanie na zakup 936 wagonów platform do przewozów intermodalnych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony