Partnerzy serwisu:

PKP Cargo nadużywało pozycji dominującej – potwierdził sąd. Przewoźnik zapowiada odwołanie

Jakub Madrjas 15.10.2018 3,2k

PKP Cargo nadużywało pozycji dominującej – potwierdził sąd. Przewoźnik zapowiada odwołanie
Fot. Kolejarz Dawid, SM42.pl
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił odwołanie PKP Cargo od wyroku UOKiK sprzed trzech lat. Nałożono wówczas karę na przewoźnika za nadużywanie pozycji dominującej na krajowym rynku w ubiegłej dekadzie. PKP Cargo zapowiedziało już kolejne odwołanie.
Ostatniego dnia grudnia prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził nadużywanie przez PKP Cargo pozycji dominującej na krajowym rynku kolejowych przewozów towarowych w latach 2006/2007 i nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości 14,2 mln zł. Przewoźnik odwołał się od decyzji. Dzisiaj (15 października) Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał wyrok, w którym oddalił odwołanie PKP Cargo i utrzymał w mocy decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – poinformowała spółka w komunikacie. 

Kolejny wyrok w sprawie sprzed lat

Warto przypomnieć, że sprawa nie jest nowa – już w Prospekcie Emisyjnym Spółki zawarto informację o decyzji UOKiK z lipca 2009 r.; wówczas uznano za praktykę ograniczającą konkurencję odmowę świadczenia przez spółkę usług kolejowego przewozu towarów swoim konkurentom na zasadach szczególnych, tj. w drodze zawierania umów przewidujących upusty od taryfy towarów. Nałożył wtedy karę w wysokości aż 60 milionów złotych. Jednak w październiku 2013 r. Sąd Najwyższy uchylił wyroki sądów I oraz II instancji. Następnie w 2014 r. Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję prezesa UOKiK z 2009 r. Ten oddał spółce pieniądze wraz z 12,5 mln zł odsetek.

Po ponownym przeprowadzeniu postępowania, dnia 31 grudnia 2015 r. prezes UOKiK wydał decyzję, w której stwierdził nadużywanie przez PKP Cargo pozycji dominującej na krajowym rynku kolejowych przewozów towarowych. Chodziło o wprowadzenie z dniem 1 maja 2006 r. zmian w "Zasadach sprzedaży usług przewozów towarowych przez PKP Cargo" które umożliwiało odmowę podpisania umów specjalnych z przedsiębiorcami uznanymi za konkurentów. Urząd stwierdził też zaniechanie stosowania tych praktyk od 1 lipca 2007 r. Ostatecznie nałożył na spółkę niższą karę pieniężną, niż poprzednio, bo w wysokości 14.224.272,18 złotych.

Będzie odwołanie

Wyrok SOKiK jest nieprawomocny, a PKP Cargo przysługuje możliwość wniesienia apelacji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jak poinformował przewoźnik, w ocenie jego zarządu dzisiejszy wyrok jest "jest bezpodstawny", w związku z czym spółka zamierza odwołać się od wyroku.

W marcu tego roku Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną PKP Cargo w sprawie kary za niewykonanie przez cztery lata decyzji UOKiK z 2004 roku, za co naliczono ponad milion złotych kary. Więcej na temat tej sprawy piszemy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony