Partnerzy serwisu:

PKP Cargo może kupić używane wagony? Bada rynek

Jakub Madrjas 19.08.2016 325

PKP Cargo może kupić używane wagony? Bada rynek
Fot. Jędrzej Pilarski
Narodowy przewoźnik towarowy ogłosił zagadkowe postępowanie na zakup używanych wagonów. Chce rozpoznać rynek w zakresie platform intermodalnych.
Postępowania na zakup wagonów używanych przez PKP Cargo mało kto się spodziewał – w końcu przewoźnik ma setki raczej niepotrzebnych wagonów. To jednak tabor w znacznym stopniu wyeksploatowany; przewoźnik do niedawna chciał nawet produkować własne wagony. O kupowaniu używanych wagonów raczej nie mówił, jednak właśnie ogłoszone zostało postępowanie typu RFP (zapytanie ofertowe) w tej sprawie.

Jak czytamy w ogłoszeniu, chodzi o platformy intermodalne do przewozu kontenerów. W tym segmencie – jedynym, w którym notowane są ciągłe wzrosty – nadwyżek wagonów nie ma. Spółka pod koniec 2013 roku kupiła 330 wagonów do przewozu kontenerów o długości 80 stóp. I są w ciągłym ruchu.

– Ze względu na wzrost segmentu intermodalnego, PKP Cargo przygotowuje się do rozbudowy parku taborowego do obsługi takich przewozów. Sprawdzamy możliwości w zakresie pozyskania wagonów – tłumaczy „Rynkowi Kolejowemu” Michał Wyciślik z biura prasowego PKP Cargo. Jak zaznacza, przewoźnik chce poznać warunki rynku i orientacyjne ceny, a ogłoszenie nie jest równoznaczne z podjęciem decyzji o zakupie wagonów używanych.

– Widzimy stale rosnącą popularność transportu intermodalnego, za co odpowiadają m.in. wzrost przewozów kontenerów koleją z Chin do Europy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku oraz zwiększające się zapotrzebowanie na przewozy w relacjach dwustronnych z portów morskich do terminali w głębi kraju. To wszystko sprawia, że segment intermodalny jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią kolejowych przewozów towarowych – powiedział „RK” Grzegorz Fingas, członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony