Partnerzy serwisu:

PKP Cargo ma duży kontrakt na przewozy towarów Grupy Azoty

Łukasz Kuś 23.06.2016 76

PKP Cargo ma duży kontrakt na przewozy towarów Grupy Azoty
fot. Grupa Azoty
PKP Cargo podpisały z Grupą Azoty dwuletni kontrakt na przewozy 4 mln ton produktów nawozowych i chemicznych oraz surowców. Wartość umowy wynosi ok. 200 mln zł, a narodowy przewoźnik towarowy obsłuży prawie 60% wolumenu chemicznej spółki.
Umowa obejmuje świadczenie przez PKP Cargo usług transportowych na rzecz największej polskiej spółki chemicznej. Przewoźnik dostarczy też ładunki kontenerami dla odbiorców w kraju oraz obsłuży połączenia w ruchu międzynarodowym poprzez polskie porty. Część zleceń obejmuje przewozy pomiędzy zakładami Grupy Azoty. PKP Cargo obsługiwać będzie fabryki w Puławach, Kędzierzynie, Policach, a także spółki Grupa Azoty Kopalnie i Siarkopol. Umowa wpisuje się w zapowiedzianą przez rząd strategię osiągania synergii gospodarczej poprzez współpracę różnych spółek Skarbu Państwa.

– Dziękuję zarządom spółek za to, że zdecydowały się kontynuować współpracę, która przynosi korzyści obu grupom. Między tak silnymi spółkami Skarbu Państwa może dość do współpracy, która buduje siłę i konkurencyjność polskiej gospodarki. Dzięki tego typowi współpracy zyski z realizacji zleceń pozostają w Polsce, zasilają polski budżet i tworzą miejsca pracy w naszym kraju – powiedział obecny na podpisaniu kontraktu minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Kontynuacja przewozów specjalistycznych

Zarząd Grupy Azoty widzi wiele korzyści w kontrakcie zawartym z dużym przewoźnikiem kolejowym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy PKP Cargo przewiozło 3,5 mln ton towarów dla chemicznej spółki, która zleca przewozy wymagające specjalistycznego taboru i odpowiedniego potencjału. Podpisana dziś umowa obejmie 60% rocznych wolumenów Grupy Azoty.

– Podpisanie dzisiejszej umowy wpisuje się w dwie rozwijane przez nas tendencje. Po pierwsze uważamy, że patriotyzm gospodarczy jest ideą, która może mieć odzwierciedlenie w praktyce i taka współpraca z polskimi kolejami jest tego przykładem. Drugim aspektem umowy z PKP Cargo jest znaczenie takich umów dla Grupy Azoty. Dążymy do innowacyjności i większej integracji naszego biznesu. Spółki z Grupy mogą osiągać korzyści dzięki temu, że są bardziej zintegrowane i działają jak jeden organizm. Dzięki takim umowom jak dzisiejsza z PKP Cargo, możliwe jest uzyskanie efektu synergii – powiedział Mariusz Bober, prezes Grupy Azoty.

PKP Cargo liczy na kolejne duże zlecenia

Kontrakt ma duże znaczenie także dla przewoźnika. Transporty dla Grupy Azoty realizowane będą głównie w systemie całopociągowym ale oferowane będą też transporty rozproszone. Obsługa tych połączeń wymagać będzie uruchamiania średnio 10 pociągów dziennie. Wykorzystywane będą zarówno wagony należące do chemicznej spółki, jak i własny tabor PKP Cargo.

– Z naszej strony oznacza to kompleksowość usługi i zabezpieczenie specjalistycznego taboru. PKP Cargo dzięki skali swego działania jest w stanie obsłużyć różne spółki na terenie kraju. Jesteśmy predestynowani do realizacji takich kontraktów. Nikt nie będzie lepiej realizować narodowego interesu niż narodowy przewoźnik. Będziemy występować w kolejnych dużych przetargach takich jak niedawno zakończone postępowania Enei i Tauronu i będziemy jak najlepiej obsługiwać spółki Skarbu Państwa – zapewnił Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony