Partnerzy serwisu:

PKP Cargo kupi 920 platform kolejowych

inf. prasowa PKP Cargo 04.09.2018 82

PKP Cargo kupi 920 platform kolejowych
fot. PKP Cargo
Spółka PKP Cargo ogłosiła właśnie przetarg na zakup 920 platform kolejowych do przewozu ładunków intermodalnych. Będzie to największy taki zakup w historii narodowego przewoźnika towarowego.
Platformy będą służyły do transportu kontenerów, ich zakup ma zostać dofinansowany z funduszy unijnych. Takie wagony ułatwiają załadunek, rozładunek oraz przewóz kontenerów, co ma ogromne znaczenie dla naszych klientów.

– Zakup ten jest realizacją długofalowej strategii rozwoju Grupy PKP Cargo. Przewozy intermodalne stają się jedną z naszych specjalizacji, a z roku na rok ten segment rynku rośnie przynajmniej o kilkanaście procent, a w tamtym roku nawet o ponad 20 proc. Tylko w pierwszym półroczu 2018 roku przewieźliśmy prawie 4,5 mln ton ładunków intermodalnych, co stanowi podwojenie transportów w porównaniu do 2013 roku. Kolejne lata zapowiadają się podobnie i kupując platformy będziemy gotowi na sprostanie wymaganiom rynku. Klienci oczekują nie tylko sprawnego przewozu swoich towarów, ale i dbałości o wysoką jakość usług, a to oznacza konieczność zakupu nowoczesnego taboru – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo – Rynek intermodalny będzie rósł zarówno na Nowym Jedwabnym Szlaku, jak i w korytarzu europejskim Północ-Południe łączącym Morze Bałtyckie z Adriatykiem i Morzem Czarnym – dodaje szef PKP Cargo.

Prezes Warsewicz podkreśla, że nigdy w przeszłości PKP Cargo nie kupowało takiej liczby nowego taboru. I zwraca uwagę, że ogłoszenie przetargu na zakup platform zbiegło się w czasie z Forum Ekonomicznym w Krynicy, gdzie zostanie poruszony również temat kolejowych przewozów towarowych.

W Krynicy zostaną też podpisane listy intencyjne o współpracy PKP Cargo z kolejami z Litwy i Włoch: Lietuvos Geležinkeliai oraz Mercitalia Rail. – Chcemy wspólnie pracować nad rozwojem transportu kolejowego, który połączy państwa Trójmorza. Dla nas te listy intencyjne mają duże znaczenie, planujemy jak najszybciej przejść do fazy negocjowania umów o współpracy z Litwą i Włochami, których efektem będzie zwiększenie kolejowych przewozów międzynarodowych na osi Północ-Południe. To wymaga poczynienia odpowiednich przygotowań i dlatego już teraz przystępujemy do zwiększania naszych mocy przewozowych, czemu znakomicie się przysłuży zakup 920 platform intermodalnych – wyjaśnia Czesław Warsewicz.

Szef PKP Cargo dodaje, że spółka planuje również zakup lokomotyw wielosystemowych przeznaczonych do obsługi tych połączeń. Takie lokomotywy pozwalają bowiem na usprawnienie przewozów, gdyż nie trzeba przepinać elektrowozów przy wjeździe do innego kraju, gdzie sieć trakcyjna ma inne parametry techniczne niż ta, która funkcjonuje w Polsce. Ponadto z myślą o przewozach intermodalnych spółka inwestuje w rozwój centrum logistycznego Małaszewicze, gdzie rozbudowywane będą zarówno infrastrukturę torową, jak i terminale. Dzięki temu w 2022 roku przepustowość Małaszewicz wzrośnie czterokrotnie. – Obecnie obsługujemy około 25 pociągów z Chin tygodniowo, a mamy jeszcze wolne moce przeładunkowe. Po rozbudowie nasze możliwości będą wielokrotnie wyższe i połączenie z Chin do Unii Europejskiej przez Małaszewicze jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności dla europejskich i azjatyckich przedsiębiorstw – argumentuje prezes Czesław Warsewicz.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony