Partnerzy serwisu:

PKP Cargo: Koniec rokowań, początek mediacji w sprawie podwyżek

Jakub Madrjas 28.04.2022 7k

PKP Cargo: Koniec rokowań, początek mediacji w sprawie podwyżek
Fot. Jędrzej Pilarski
Spotkanie zarządu PKP Cargo ze związkowcami zakończyło rokowania, a spór zbiorowy przechodzi w etap mediacji – podał przewoźnik.
W ramach prowadzonego dialogu społecznego zarząd PKP Cargo spotkał się wczoraj (27 kwietnia) z przedstawicielami związków zawodowych działającymi w imieniu pracowników zakładów i centrali spółki. Podjęte rozmowy są wykonaniem zobowiązań Stron Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników zatrudnionych przez Centralę i Zakłady PKP Cargo wynikających z Porozumienia zawartego w dniu 27 sierpnia 2021 roku. O negocjacjach płacowych u przewoźnika pisaliśmy tutaj.

Wczorajsze rozmowy zostały zakończone podpisaniem protokołu rozbieżności w ramach procedury rozwiązywania sporu zbiorowego wszczętego pismem z dnia 1 marca 2022 roku o wdrożenie systemowej podwyżki wynagrodzeń. – Strony uznały, że dzisiejsze spotkanie kończy rokowania, a spór zbiorowy, zgodnie z przepisami prawa, przechodzi w etap mediacji – podał przewoźnik.

Sytuację w PKP Cargo omawiano podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury. – Półtora roku temu komitet protestacyjno-strajkowy przedstawił żądania dotyczące nie podwyżek, a głębokiej reformy spółki. Nie znam takiego przypadku w Europie, żeby reform żądali pracownicy – mówił przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętek podkreślając, że ostrzeżenia zostały zignorowane, a sytuacja w spółce jest bardzo zła.

– Właściciel dopuszcza się tego, żeby przez pół roku spółka będąca w takiej sytuacji była praktycznie pozbawiona zarządu – punktowali związkowcy i posłowie opozycji. Jak poinformowała strona społeczna, powrót do rozmów z wybranym już zarządem jest gestem dobrej woli. – Nam nie chodzi o to żeby strajkować, tylko żeby rozwiązać problem – podkreślał Leszek Miętek.

– Myślę że osiągnięcie porozumienia zgodnego z oczekiwaniami związków zawodowych w najbliższych okresach będzie trudne. Nie jest jednak niemożliwe osiągnięcie porozumienia, które będzie regulować pewien wzrost wynagrodzeń pracowników spółki PKP Cargo – mówił szef grupy PKP Krzysztof Mamiński.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony