Partnerzy serwisu:

PKP Cargo: Akcje poniżej 10 zł, Fingas poza zarządem, zysk za 2019 r. ok. 36 mln zł

Kasper Fiszer 13.03.2020 217

PKP Cargo: Akcje poniżej 10 zł, Fingas poza zarządem, zysk za 2019 r. ok. 36 mln zł
Pociąg PKP Cargofot. Kasper Fiszer
Sytuacja giełdowa PKP Cargo wciąż jest trudna. Wartość akcji przewoźnika przy ogólnych spadkach na warszawskiej giełdzie wynosi już mniej niż 10 zł. W tym tygodniu poinformowano o rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu ds. handlowych przez Grzegorza Fingasa. Wyliczono też – na razie szacunkowo – zysk spółki osiągnięty w roku 2019 na 36 mln zł netto.
W minioną środę Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dwa komunikaty dotyczące bieżącej sytuacji PKP Cargo SA. Pierwszy z nich informuje o złożeniu przez Grzegorza Fingasa, członka zarządu spółki ds. handlowych, rezygnacji z pełnienia swojej funkcji i członkostwa w zarządzie przedsiębiorstwa. – Pan Grzegorz Fingas nie wskazał przyczyn złożenia rezygnacji – czytamy w dokumencie. Zgodnie z jego treścią Grzegorz Fingas przestanie zasiadać we władzach jednej z największych spółek polskiego rynku przewozów towarowych 23 marca.

Fingas związany był z grupą PKP Cargo od 2008 r. Wówczas objął on fotel dyrektora Biura Handlowego PKP Cargo. W latach 2010 – 2013 zasiadał w zarządzie PKP Cargo International z siedzibą w Bratysławie. Członkiem zarządu PKP Cargo był od 1 kwietnia 2016 r.

W 2019 r. niewielki zysk. Wskaźnik EBITDA nieco obniżony

Drugi z komunikatów KNF prezentuje szacunki niektórych danych finansowych i operacyjnych PKP Cargo za rok 2019 przekazane przez zarząd przedsiębiorstwa. Zgodnie z nimi przychody przewoźnika z tytułu realizacji umów z klientami wyniosły niemal 4 mld 892 mln zł, a masa przewiezionych towarów to ok. 108,6 mln ton. Przełożyło się to na zysk netto w wysokości 36 mln zł. Podano także wartości EBIT (zysk operacyjny – przed odliczeniem podatków i odsetek; 143,4 mln zł) i EBITDA (zusk operacyjny przed potrąceniem odsetek, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych zasobów trwałych; 859,9 mln zł).

W komunikacie zaznaczono, że wartość EBITDA została obniżona \o 25,2 mln zł z uwagi na zmianę w IV kwartale 2019 r. przyjętych założeń do wyceny rezerw na świadczenia pracownicze. Podkreślono także, że wszystkie przedstawione wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne dane prezentować ma raport Grupy Kapitałowej PKP Cargo za rok 2019, którego publikację zaplanowano na 23 marca.

Radykalny spadek wartości akcji

Cena jednej akcji PKP Cargo wynosi obecnie 9 zł 21 gr i, choć dziś zanotowano jej nieznaczny wzrost – o 0,08 proc., w ostatnim czasie uległa dużemu obniżeniu. Przynajmniej częściowo jest to niewątpliwie spowodowane trudną sytuacją giełdy w związku z trwającym zagrożeniem epidemiologicznym. Nie można jednak nie zauważyć dużej utraty wartości jeszcze przed wystąpieniem ogólnego trendu spadkowego. W grudniu 2019 r. pisaliśmy na naszych łamach, że wartość akcji PKP Cargo po raz pierwszy w historii spadła poniżej 20 zł. Jeszcze w czerwcu wyceniano je na ponad 40 zł, w sierpniu – już na 27 zł.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony