Partnerzy serwisu:

Piotr Stomma: PKP Intercity sprzeda wszystkie swoje „Edyty”

Michał Szymajda 26.04.2016 572

Piotr Stomma: PKP Intercity sprzeda wszystkie swoje „Edyty”
ED74 na bazie PKP Intercity na Olszynce GrochowskiejFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
PKP Intercity ma zamiar sprzedać wszystkie posiadane przez siebie czteroczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne serii ED74. Dziesięciu z czternastu posiadanych „Edyt” spółka chce pozbyć się jeszcze w 2016 roku.
Obecnie spółka w ruchu liniowym eksploatuje tylko 5 elektrycznych ED74. Kursują w ramach pociągu „Reymont” w relacji Kraków Płaszów – Łódź Kaliska, „Wit Stwosz” w relacji Kraków Płaszów – Terespol (w trakcji podwójnej) i „Korczak” w relacji Kraków Płaszów – Białystok (również w trakcji podwójnej). Biorąc pod uwagę liczne skargi od pasażerów dotyczące niewystarczającego dostosowania składów ED74 do przewozów dalekobieżnych i częste zmiany tras kursowania z tym związane, spółka PKP Intercity SA planuje odsprzedaż elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74, o czym informowaliśmy niedawno.

10 sztuk będzie dostępnych na rynku jeszcze w 2016 roku

– Na podstawie informacji przekazanych przez spółkę, planowana jest obecnie odsprzedaż 7 jednostek ED74, a następnie 3 kolejnych pod koniec 2016 r. i 4 ostatnich sztuk w drugim kwartale 2017 r. – poinformował w odpowiedzi na interpelację dotyczącą pociągów Piotr Stomma, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

– Sprawa warunków odsprzedaży pociągów ED74 należy do decyzji nowego zarządu spółki PKP Intercity SA i dlatego obecnie nie jest możliwe jednoznaczne udzielenie odpowiedzi w zakresie dalszego użytkowania tych pociągów. Ponadto informuję, że PKP Intercity SA odpowiada za przygotowywanie i wykonywanie strategii taborowej, biorąc pod uwagę między innymi liczbę posiadanego taboru i planowany rozkład jazdy pociągów – dodał Piotr Stomma.

Trudna historia pociągów

Pierwotnym użytkownikiem 14 sztuk ED74 były Przewozy Regionalne, które zakupiły je z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPOT) 2004-2006. Pociągi te dostosowane są do kursowania z prędkością 160 km/h. W związku z procesem usamorządowienia spółki Przewozy Regionalne, PKP Intercity SA, przejmując wykonywanie przewozów międzywojewódzkich od tej spółki, przejęła także tabor, w tym m.in. pociągi ED74 przeznaczone do wykonywania takich przewozów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony