Partnerzy serwisu:

Pilotażowe Mieszkanie Plus na Odolanach. Chodzi o tereny PKP? Nie ma decyzji

Jakub Madrjas 20.06.2016 216

Pilotażowe Mieszkanie Plus na Odolanach. Chodzi o tereny PKP? Nie ma decyzji
fot. RK
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało, że pilotażowy projekt w ramach programu Mieszkanie Plus zostanie zrealizowany na Odolanach. Ogromne tereny ma tam wciąż PKP SA. MIB nie podjął jednak jeszcze decyzji w sprawie działek przeznaczonych pod budowę tanich mieszkań.
Informacje, że rządowy program budowy tanich mieszkań na wynajem ma oprzeć się m.in. na wykorzystaniu gruntów należących do PKP SA podano już w styczniu. Pisaliśmy o tym w tym miejscu. Od tego czasu kolejowa spółka nie otrzymała jednak żadnych szczegółowych wytycznych od prowadzącego program Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Sprawę ułatwiałoby jednak to, że właśnie MIB kontroluje PKP SA.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo poinformowało na twitterze, że program pilotażowy w ramach "Mieszkania Plus" zrealizuje na warszawskich Odolanach oddział nieruchomości Banku Gospodarstwa Krajowego. Radio RMF FM dodaje, że ma tu powstać aż 30 tys. mieszkań. Mają to być niskie, 3-, 4-piętrowe bloki. Bez piwnic i garaży – zamiast nich powstaną garaże piętrowe. Można w tym ponownie doczytywać się udziału PKP SA, ponieważ do spółki należy aż 70 hektarów gruntów w tej części stolicy. Pozostałe działki, np. należące do holdingu Waryński, są już zabudowywane przez prywatnych deweloperów. 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało jednak "Rynek Kolejowy", że decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. – Narodowy Program Mieszkaniowy, według wstępnych założeń, będzie realizowany przede wszystkim na nieruchomościach stanowiących własność Skarbu Państwa, a także na gruntach jednostek samorządu terytorialnego (za zgodą władz samorządowych). Podkreślić należy, że nieruchomości spółek państwowych, stanowią majątek tych spółek i nie wchodzą w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa – wyjaśnia MIB.

Jak tłumaczy ministerstwo, zasobem nieruchomości Skarbu Państwa gospodarują różni dysponenci, w tym właściwe agencje oraz starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. Mając to na uwadze, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zwróciło się do wojewodów z prośbą o podanie informacji o gruntach Skarbu Państwa, które mogą być przydatne do realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego. – Założeniem programu jest, by mieszkania w ramach nowego rządowego programu były dostępne na lokalnych rynkach nieruchomości – nie tylko w dużych miastach, ale wszędzie tam, gdzie jest na nie zapotrzebowanie – zapewnia MIB.

Szczegóły przekazywania nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa na rzecz Narodowego Programu Mieszkaniowego znajdą się w ustawie, której projekt rząd planuje przyjąć do końca roku. – Oczywiście udział spółek Skarbu Państwa w ramach realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego jest także brany pod uwagę. Decyzje w zakresie „wniesienia” nieruchomości spółek do programu będą miały charakter decyzji właścicielskich i spółki otrzymają ekwiwalent wartości rynkowej gruntów. PKP SA ma wiele gruntów, które można wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe w tym na Odolanach w Warszawie. Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma – dowiedzieliśmy się w ministerstwie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony