Partnerzy serwisu:

Piętrowy ezt Bombardier Twindexx dla SBB gotowy do regularnych kursów

Michał Szymajda 25.11.2018 95

Szwajcarski Urząd Transportowy (BAV) poinformował, że nowy ośmioczłonowy, piętrowy zespół trakcyjny Bombardier Twindexx otrzymał dokumenty, które pozwolą mu wyjechać na tory z pasażerami.
– Oznacza to, że jedne z najnowocześniejszych zespołów trakcyjnych w Europie, mogą zostać wdrożone do nowej siatki połączeń, która zostanie uruchomiona 9 grudnia 2018. Na razie licencja wydana została na dwuletni okres próbny, co jest sytuacją typową dla nowego taboru w Szwajcarii – poinformował Bombardier.

Zamówienie pociągów od Bombardiera ma bardzo długą historię. SBB rozstrzygnęło przetarg na korzyść Bombardiera już w 2010, ale później uwagi do pociągów zgłosiły organizacje osób niepełnosprawnych, które z sukcesem doprowadziły do zmian organizacji wnętrza pojazdów. Później pojawił się szereg problemów technicznych, począwszy od kłopotów z aerodynamicznymi pudłami, przez silniki trakcyjne i oprogramowanie. Ostatecznie Bombardier, w ramach rekompensaty za opóźnione dostawy, zgodził się dostarczyć SBB osiem dodatkowych pociągów. Łącznie będzie ich więc 62. Pierwszy z pojazdów rozpoczął nadzorowane jazdy z pasażerami 26 lutego 2018.

Pociągi mają operować na trasach dalekobieżnych (23 zestawów ośmiowagonowych) i międzyregionalnych (30 ośmiowagonowych i 9 czterowagonowych), na których występują największe potoki pasażerskie, mają bowiem aż 1300 miejsc siedzących. Ponadto we wnętrzu znalazły się liczne półki na bagaż, nowoczesna i czytelna informacja pasażerska i system wskazujący rezerwację miejsca. Niektóre z elektrycznych zestawów będą miały przestrzeń barową a także przedziały dla rodzin. Pociągi będą mogły rozpędzić się do 200 km/h.

Będą kursować głównie w korytarzach: Zurych – Berno, Zurych – Chur oraz na bardzo uczęszczanej trasie St Gallen – Zurych – Berno – Genewa.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony