Partnerzy serwisu:

Pierwszy pociąg do Spały już w sobotę

Kasper Fiszer 05.07.2016 252

Pierwszy pociąg do Spały już w sobotę
Szynobus SA135 w Spale. fot. Kasper Fiszer
Rozpoczynają się letnie wycieczki kolejowe z Łodzi do Spały. Organizator, gmina Inowłódz, proponuje nie tylko bezpłatny przejazd, ale także darmowe zwiedzanie okolicy z przewodnikiem. Liczba podróżnych będzie jednak ściśle limitowana, bo połączenie obsłuży mały szynobus SA135.
Przewozy Regionalne przedstawiły dziś szczegóły dotyczące obsługiwanego przez spółkę wakacyjnego połączenia Łódź – Spała. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przejazdy na tej trasie będą bezpłatne, ale chęć uczestnictwa trzeba będzie zgłosić wcześniej organizatorowi – gminie Inowłódz – drogą mailową. Pierwszy kurs odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Mniej par połączeń, ale więcej dni obsługi

Choć w tym roku PR uruchomią tylko jedną parę połączeń Łódź Kaliska – Spała – Łódź Kaliska (w zeszłym roku rozkład jazdy przewidywał także dodatkową parę Spała – Tomaszów Mazowiecki – Spała), dojazd do turystycznej miejscowości ma być łatwiejszy. Pociągi kursować będą bowiem przez dwa dni w tygodniu – w soboty i niedziele. Wyjazd z Łodzi Kaliskiej zaplanowano na 8:35, ze Spały – na 17:36. Po drodze szynobus zatrzyma się na łódzkich stacjach Chojny i Widzew, w Koluszkach oraz w Tomaszowie Mazowieckim.

Połączenie obsługiwane będzie jedynym typem taboru spalinowego eksploatowanym przez łódzki oddział PR – szynobusem serii SA135. Liczba miejsc będzie więc ściśle ograniczona pojemnością pojazdu, stąd wymóg wcześniejszej rejestracji przejazdu, której można dokonać pod adresem pociagiem_do_przyrody@wp.pl. – W każdej wycieczce będzie mogło wziąć udział 75 osób – mówi Anna Piotrowska, rzecznik prasowy PR Łódź.

Gmina chce odbudować pozycję turystyczną Spały

– Spała od lat była zapleczem turystycznym Łodzi. W latach 70. czy 80. łodzianie często jeździli w czasie wakacji do Spały czy Inowłodza. Chcemy ten zwyczaj kultywować czy raczej odradzać, bo w ostatnich latach popularność naszej gminy trochę spadła – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Bogdan Kącki, wójt gminy Inowłódz, która jest organizatorem połączeń, i wyliczał szereg atrakcji, na które będą mogli liczyć przyjezdni.

Podstawowym magnesem przyciągającym turystów mają być zsynchronizowane z kursami pociągów darmowe wycieczki przyrodnicze z przewodnikiem. I tak np. w pierwsze dwa weekendy zorganizowane zostanie zwiedzanie rezerwatu Gać Spalska, w kolejne dwa – bunkrów w Konewce i okolicznych lasów, pod koniec sierpnia – ogrodów rezydencji spalskiej. Podróżni będą jednak mogli spędzić czas także indywidualnie. – Zapewnimy bezpłatny transport busem do Inowłodza. Tam można zwiedzić m.in. kościółek św. Idziego czy ruiny zamku Kazimierza Wielkiego – wyliczał Bogdan Kącki.

Czy na podobne inicjatywy zdecydują się kolejne gminy?

– Spała jest perłą województwa łódzkiego. To, że w dowóz turystów koleją włączają się samorządy lokalne, świadczy o tym, że to dobra oferta dla mieszkańców naszego regionu – ocenił Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. Przypomniał też, że łódzki urząd marszałkowski organizuje podobny cykl przejazdów pod nazwą „Pociągiem w Łódzkie”. – Mam nadzieję, że będzie to inspiracja dla innych samorządów lokalnych, by przyciągać do siebie w ten sposób turystów – dodał.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony