Partnerzy serwisu:

Pierwszy egzemplarz EN57 pod ochroną konserwatorską. 001 zostanie ocalony

Michał Szymajda 03.11.2017 19,4k

Przewozy Regionalne potwierdziły, że pierwszy seryjny wyprodukowany egzemplarz elektrycznego zespołu trakcyjnego EN57 został objęty ochroną konserwatora zabytków.
To bardzo dobra wiadomość, ponieważ zachowanych EN57 z oryginalnym pudłem i niemal oryginalnym wnętrzem jest na polskich torach coraz mniej. Na przykład: w województwie wielkopolskim (i być może w zachodniopomorskim), z dniem wprowadzenia nowego rozkładu jazdy pociągów 2017/2018 (10 grudnia) niezmodernizowane EN57 nie będą już wozić pasażerów.

– Potwierdzamy, że jednostka EN57-001 została objęta ochroną konserwatora zabytków. Mamy świadomość szczególnego znaczenia tego pojazdu z punktu widzenia historii i rozwoju kolejnictwa w Polsce. Stąd już w ubiegłym roku zarząd spółki Przewozy Regionalne zdecydował o cofnięciu wcześniejszej decyzji o zezłomowaniu tej jednostki, aby w dłuższej perspektywie czasowej odpowiednio wyeksponować niewątpliwie unikatowy egzemplarz EN57 – napisał Dominik Lebda, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych.

Obecnie EN57-001 stacjonuje na terenie jednego z oddziałów PR w Przeworsku, w województwie podkarpackim. Ostatni raz z pasażerami pojechał w 2009 roku. Mimo objęcia pojazdu ochroną konserwatora, na razie nie ma szans na jego przywrócenie do ruchu.

– Realizowany obecnie przez spółkę proces restrukturyzacji ogranicza możliwości prawne i finansowe, które są możliwe do podjęcia w przedmiotowej sprawie. Wykonujemy analizę możliwych aktualnie czynności wypracowania koncepcji zagospodarowania EN57-001 dla zachowania dziedzictwa historycznego polskiej kolei – dodał Dominik Lebda.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Restrukturyzacja Przewozów Regionalnych
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony