Partnerzy serwisu:

Pierwsze pociągi z Polski do Niemiec już jeżdżą

Artur Bogdanowicz, Jakub Madrjas 15.06.2020 3,8k

Pierwsze pociągi z Polski do Niemiec już jeżdżą
Fot. czytelnik RK
Wczoraj na tory wróciły pociągi ze Szczecina do Niemiec. Przywracane są kolejne połączenia z naszym niemieckim sąsiadem.
Jak informowaliśmy w piątek, w dzienniku ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, otwierające kolejowe granice Polski z krajami strefy Schengen (Czechy, Słowacja, Niemcy, Litwa). Zamknięte pozostają granice na Ukrainę i Białoruś. Do tego Słowacja swoją granicę z Polską wciąż utrzymuje zamkniętą. Czesi natomiast otworzyli granicę dziś, ale z dużymi ograniczeniami w zakresie województwa śląskiego.

Otwarcie granic nie spowodowało jednak, że na torach od razu pojawiły się pociągi. Przewoźnicy nie mieli bowiem czasu na przygotowania - nieoficjalne informacje o otwarciu granic pojawiły się dwa dni przed rozporządzeniem, a sam dokument wszedł w życie w jeden dzień po jego ogłoszeniu. 

Jak pisali nasi Czytelnicy, od niedzieli (14 czerwca) wznowiły kursowanie wszystkie pociągi transgraniczne łączące Szczecin z Berlinem i Lubeką. Potwierdza to DB Regio. Z uzyskanych przez nas od Deutsche Bahn przed kilkunastoma minutami informacji wynika, że dziś (15 czerwca) na tory powróciły pociągi w stronę Polski. Wyjątki to: Eurocity Berlin-Warszawa/Gdynia, które nie kursują do odwołania (mają powrócić za tydzień) oraz linie RB 91 i 93 Frankfurt - Zielona Góra i Fort - Żagań, które będą przywrócone będą po uzyskaniu zgody ze strony polskiej. DB liczy że nastąpi to najpóźniej 28 czerwca.

Wciąż czekamy na oficjalną informacje a temat połączeń międzynarodowych od Kolei Dolnośląskich i Polregio. O planach przywracania połączeń PKP Intercity można przeczytać tutaj, natomiast o otwarciu pozostałych kolejowych granic w Niemczech – w tym miejscu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony