Partnerzy serwisu:

Pierwsza z lokomotyw EP08 wróciła do swoich historycznych barw [wideo]

Michał Szymajda 07.06.2017 9,9k

Pierwsza z lokomotyw EP08 wróciła do swoich historycznych barw [wideo]
EP08-01 podczas jazd testowychFot. Krzysiek Stefanowski, SM42.pl
PKP Intercity dało się namówić miłośnikom kolei i przywróciło oryginalne, bardzo charakterystyczne pomarańczowe barwy, na jednej z lokomotyw EP08. Elektrowóz prowadzi już pasażerskie pociągi.
Okazja do zmiany malatury na taką, jaką elektrowozy miały na początku eksploatacji (budowano je w latach 1972 – 1976) w latach 80-tych i 90-tych, pojawiła się w związku z naprawami głównymi (poziom P5) połączonymi z modernizacją lokomotyw.

Historia i techniczne nowinki


– W związku z licznymi prośbami od miłośników kolei, dotyczącymi przywrócenia oryginalnej malatury, podjęliśmy decyzję o przemalowaniu lokomotywy EP08-001 w trakcie prowadzonych napraw poziomu P5 – powiedziała Marta Ziemska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

W ramach prac dodatkowych przy EP08 wykonywanych w oleśnickim Olkolu, modernizuje się układ wentylacji przedziału oporów rozruchowych, likwidowane są gniazda sterowania wielokrotnego, montuje się także fabrycznie nowe szafy wysokiego i niskiego napięcia. Ponadto modernizacja obejmuje układ wentylacji przedziału oporów rozruchowych, montaż nowej izolacji akustycznej i cieplnej kabin maszynisty oraz montaż wydajnych klimatyzatorów.

Jeszcze pojeżdżą

Po wykonanych naprawach poziomu P5 elektrowozy, których jedynym użytkownikiem jest PKP Intercity, zapewne przynajmniej przez 5 następnych lat prowadzić będą pociągi należące do spółki. Przewoźnik posiada 9 czynnych egzemplarzy i każdy z nich przeszedł lub przejdzie taką naprawę (przetarg na modernizacje EP08 rozstrzygnięto w 2015 roku). Lokomotywy mogą prowadzić wagony z prędkością do 140 km/h, w sytuacjach awaryjnych często zastępują szybsze EP09. Najczęściej kursują na linii Warszawa – Poznań, a także Warszawa – Wrocław, ale możne je spotkać także na innych szlakach wychodzących z Warszawy, gdzie można jeździć z prędkościami powyżej 120 km/h.

Poza pomarańczową barwą na pudle lokomotywy odtworzono charakterystyczne srebrne listwy, dodające pojazdowi dynamicznego wyglądu. Od 30 maja 2017 r. elektrowóz prowadzi już pociągi, m.in. IC Ślęża z Warszawy do Wrocławia.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony