Partnerzy serwisu:

Pierwsza Coradia Stream wyprodukowana w Chorzowie jest już w Holandii

Michał Szymajda 27.05.2020 370

Pierwsza Coradia Stream wyprodukowana w Chorzowie jest już w Holandii
Fot. youtube.com/watch?v=jnuxWPOMO70 , Tomáš Pelech - vlaky
Pierwszy z elektrycznych zespołów trakcyjnych przeznaczonych dla holenderskich kolei państwowych jest już w Holandii. Zamówienie realizowane jest w fabryce Alstom – Konstal w Chorzowie.
W rezultacie wygranego przez Alstom w 2017 roku przetargu na dostawę 81 ezt do obsługi ruchu IC oraz dodatkowo, międzynarodowego z Belgią, w 2018 roku w Chorzowie powstała nowa hala do budowy tych pojazdów i w połowie tego roku rozpoczął się ich montaż, który oglądaliśmy w listopadzie 2018.

Szczęśliwie dla przyszłości chorzowskiej fabryki Nederlandse Spoorwegen rozszerzyły zamówienie o 18 kolejnych Coradii, tym razem wyłącznie w wersji do obsługi połączeń międzynarodowych i szybkiej trasy HSL. Będą więc trójsystemowe.

Pierwszy z pojazdów, po zakończonych testach dynamicznych w czeskiej gminie Velim i klimatycznych w Wiedniu dotarł 23 maja do Holandii. Pojazd posiada numer 3108. Na tym pojeździe będą odbywać się szkolenia dla obsługi technicznej i maszynistów.

Ezety z wózkami Jacobsa klasy IC, w odróżnieniu od np. Dartów i Flirtów 3, nie posiadają stopni w drzwiach wejściowych. Są produkowane w wersji 5 członowej (taka właśnie dotarła do Holandii) i 8 członowej. Prędkość maksymalna pojazdów to 200 km/h.

Coradie Stream mają zacząć wozić pierwszych pasażerów od grudnia 2020. W pierwszej kolejności pojadą na trasie Amsterdam – Rotterdam – Breda, a później z Amsterdamu, przez Rotterdam do Eindhoven. W dalszej kolejności planuje się je w ruchu międzynarodowym, do Belgii. Łącznie chorzowska fabryka wyprodukuje 99 elektrycznych zespołów trakcyjnych Coradia Stream dla Holendrów.

Obecnie Koleje Holenderskie rozpoczęły poszukiwania dostawców około 40 piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Nagranie z testów pociągu Coradia Stream w Czechach można obejrzeć poniżej.


PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony