Partnerzy serwisu:

Pierwsza chińska lokomotywa wodorowa po testach bezpieczeństwa

Przemysław Farsewicz 06.01.2023 2,9k

Pierwsza chińska lokomotywa wodorowa po testach bezpieczeństwa
fot. Xinhua
Chińskiej produkcji pierwsza lokomotywa spalinowa wyposażona w ogniwa wodorowe ma już za sobą testy bezpieczeństwa. W trakcie trwających od 2021 roku testów przejechała już ponad 20 tys. kilometrów. Teraz pojazd trafi do Boliwii.
Jak przekazał Fu Yongjun, dyrektor generalny CRRC Datong i State Power Investment Corporation czyli chińskiej fabryki lokomotyw oraz jednego z pięciu największych producentów energii elektrycznej w kraju, pierwsza chińska lokomotywa hybrydowa o napędzie spalinowo-wodorowym przejechała łącznie 20 384 km, operując na linii kolejowej Jinzhou – Baiyinhua w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej.

Nowy produkt to lokomotywa manewrowa. W trakcie jazd zużyła 152 900 kWh energii elektrycznej, zmniejszając zużycie paliwa o około 110 ton i redukując emisję dwutlenku węgla o około 350 ton. – Lokomotywa dobrze sobie radzi w różnych warunkach klimatycznych na dystansie 20 000 kilometrów – mówi Fu Yongjun. Prędkość projektowa chińskiej manewrówki sięga 80 km/h, a przy pełnym napełnieniu wodorem i obciążeniu do 5 tys. ton może pracować nieprzerwanie przez 24,5 godziny.

Znalazł się także kupiec na nowy chiński pojazd. O transakcji poinformował operator kolei wąskotorowej Equipo FCAB (wchodzący w skład grupy wydobywczej Antofagasta Minerals). Firma ta obsługuje system kolejowy, który łączy port Antofagasta w Chile z kopalniami w Boliwii. – Pojazd ma wejść do służby w drugiej połowie 2024 roku – przekazała Katharina Jenny, szefowa FCAB.

Lokomotywa dla FCAB będzie napędzana wodorowymi ogniwami paliwowymi o mocy 400 kW i akumulatorami elektrycznymi o mocy 600 kW. W planach operatora linii kolejowej jest docelowo całkowita rezygnacja z napędu spalinowego. Obecnie FCAB posiada flotę ponad 80 lokomotyw spalinowych wyprodukowanych przez Progress Rail, Caterpillar CAT i GE.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony