Partnerzy serwisu:

Pieniędzy na modernizację linii 202 rząd poszuka w przyszłym POIiŚ

Michał Szymajda 11.02.2020 72

Pieniędzy na modernizację linii 202 rząd poszuka w przyszłym POIiŚ
fot. Michał Szymajda
Modernizacja linii 202 na Pomorzu, związana z dobudową torów i podniesieniem prędkości nawet do 200 km/h,  która miała być wykonana w 2024 roku, powinna być, zdaniem rządu dofinansowana z pieniędzy POIiŚ z przyszłej perspektywy. Wciąż nie ma pewności czy takie pieniądze będą i ile ich będzie.
O to jak wyglądają prace przygotowawcze do realizacji inwestycji pytał poseł Marek Rutka. – Wedle wcześniejszych informacji prace projektowe miały zakończyć się w zeszłym roku, a rozpoczęcie realnych prac planowane było na IV kwartał 2020 roku – zauważa poseł i pyta jak przedstawia się aktualny harmonogram prac związanych z budową dodatkowego toru linii kolejowej numer 202 od Słupska do Gdyni.

Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że kwota przeznaczona na realizację inwestycji nie zmieniła się od czasu korekty założeń Krajowego Programu Kolejowego i obecnie wynosi 310 mln zł. Za tą kwotę tworzona jest na przykład dokumentacja projektowa.

– Z uwagi na uwarunkowania czasowe i eksploatacyjne zasadnicza część robót realizacyjnych planowana jest do realizacji po 2020 r. W związku z tym zakładane jest ich finansowanie w ramach przyszłej perspektywy finansowej UE 2021 – 2027 – napisał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury. Dodaje on, że właściwym źródłem finansowania byłby kolejny Program Operacyjny (w rodzaju POIiŚ – dop. red.) dla przyszłej perspektywy. Przedstawiciel resortu przyznaje jednak, że decyzje odnośnie dalszego finansowania i realizacji robót zostaną podjęte po określeniu zasad korzystania z instrumentów finansowych UE, jak również potencjalnej wielkość alokacji dla przyszłej perspektywy. Nikt jeszcze dokładnie nie wie jak wyglądać będą kolejowe programy pomocowe finansowane przez Unię Europejską w następnych latach.

Wedle zapewnień ministerstwa, termin zakończenia prac projektowych dla linii 202 ma mieć miejsce w ostatnim kwartale 2020. Został przesunięty z uwagi na konieczność aktualizacji decyzji środowiskowych dla inwestycji, a także z późniejszego niż oczekiwano wyłonienia projektanta dla części modernizacji. Także z końcem 2020 roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac budowlanych.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony