Partnerzy serwisu:

PFR kupi Pesę w całości

Jakub Madrjas 25.05.2018 745

PFR kupi Pesę w całości
Fot. Adrian Piątek, SM42.pl
Umowa inwestycyjna regulująca szczegółowo zasady przejęcia przez Polski Fundusz Rozwoju udziałów w Pesie Bydgoszcz została w piątek (25 maja) parafowana przez obie strony. Oznacza to, że zakończył się najważniejszy etap negocjacji.
- Zakończenie negocjacji i ostateczna decyzja o przejęciu przez PFR udziałów w PESA to dobra wiadomość dla firmy i jej pracowników, ale także czytelny sygnał dla naszych klientów i poddostawców. Pesa zyskała stabilnego inwestora, będzie miała zapewnione środki finansowe na realizację bieżących kontraktów i dalszy rozwój. Od miesięcy realizujemy program restrukturyzacji, który ma przygotować firmę na nowe wyzwania, jednocześnie trwa produkcja w ramach zawartych umów. Robimy wszystko, by nasi klienci otrzymali w terminie spełniające ich oczekiwania pojazdy - pozyskanie inwestora daje załodze poczucie stabilizacji i perspektywy na przyszłość - powiedział prezes Pesy Krzysztof Sędzikowski.

Nieoficjalnie wiadomo że PFR nabędzie wszystkie udziały w Pesie, a nie, jak dotychczas przypuszczano, trzy czwarte akcji. Dotychczasowi właściciele prawdopodobnie zachowają jedno miejsce w Radzie Nadzorczej. Oficjalnie wiadomo natomiast, że warunki są uzgodnione i zaakceptowane, a transakcja zostanie sfinalizowana w połowie czerwca po uzgodnieniu pakietu finansowego z bankami i zakładami ubezpieczeń. Pesa rozpoczęła już rozmowy w sprawie warunków współpracy w tym zakresie.

Jak przypomina szef PR Pesy Maciej Grześkowiak, decyzja o podjęciu rozmów z inwestorem wynikała z przekonania, że Pesa potrzebuje dokapitalizowania, by zapewnić firmie płynność finansową i możliwości rozwoju. Firma ma duży portfel zamówień, z kluczowym kontraktem dla DB (dostawy pierwszych pojazdów w tym roku), ale do ich realizacji potrzebne są finanse, stąd decyzja o pozyskaniu środków poprzez zbycie udziałów. Zainteresowanych objęciem udziałów w Pesie było kilka zagranicznych firm, ostatecznie wybrano ofertę Polskiego Funduszu Rozwoju, była to decyzja biznesowa, ale także wynikająca z przekonania, że firma będzie mogła się dalej rozwijać w oparciu o polski kapitał.

Wiadomo, że sytuacja Pesy, pomimo udzielonego przez banki kredytu, pozostawała trudna. Kolejne transze były udzielane w ostrożny sposób, a u kontrahentów Pesy narastała niepewność co do wypłacalności firmy. PFR, kupując Pesę, spłaci kredyt bankowy i zapewni finansowanie realizacji kontraktów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony