Partnerzy serwisu:

Pesa i ZNTK wygrywają zamówienie z PKP Intercity warte ponad pół miliarda zł

Jakub Madrjas 16.10.2020 961

Pesa i ZNTK wygrywają zamówienie z PKP Intercity warte ponad pół miliarda zł
rys. Pesa
Pesa w konsorcjum z ZTNK Mińsk Maz. została zwycięzcą dużego przetargu PKP Intercity na modernizację 125 wagonów wraz z ich późniejszym przeglądem. Wartość umowy sięgnie 540,4 mln zł brutto.
Przetarg PKP Intercity na wykonanie modernizacji aż 125 wagonów został ogłoszony pod koniec grudnia ubiegłego roku. Zamówienie nie będzie dofinansowane z któregokolwiek programu unijnego. Wpłynęły dwie oferty - warta 540,4 mln zł brutto z konsorcjum Pesy Bydgoszcz i jej spółki-córki z ZTNK Mińsk Maz., oraz słowackiej firmy ZOS Vrutky na aż 878,2 mln zł brutto (7 mln zł za wagon). Obaj producenci zaproponowali 36 miesięcy gwarancji. Teraz PKP Intercity oficjalnie poinformowało, że to Pesa i ZNTK wygrały przetarg .

Po przebudowie wagony staną się pojazdami bezprzedziałowymi. Obecnie należą one do typów 111A i 141A, czyli najstarszych i najpopularniejszych w taborze przewoźnika. Oprócz naprawy okresowej na poziomie P5 (dawna naprawa główna, dokonywane co kilka-kilkanaście lat odnowienie pojazdu obejmujące demontaż podzespołów oraz ich wymianę na nowe lub zregenerowane) i modernizacji wykonawca napraw ma zadbać o ich późniejszy przegląd na poziomie P3. Wagony będą posiadać miejsce na większy bagaż, będą klimatyzowane, otrzymają nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz nadajniki Wi-Fi. Wszystkie 125 pojazdów ma zostać przebudowanych w cztery lata od momentu podpisania umowy z wykonawcą, ale pierwszy z nich ma być gotowy po zaledwie 250 dniach. 

W lipcu odbyła się prezentacja jednego z 83 wagonów bezprzedziałowych typu 111A-20 zmodernizowanych przez Pesę dla PKP Intercity. Wcześniej (w kwietniu) przewoźnik odebrał pierwsze zmodernizowane wagony dwuklasowe typu 141A-20 z puli 20 wagonów. Na razie żaden ze zmodernizowanych wagonów Combo nie został przekazany do PKP Intercity. W sumie Pesa ma już kontrakty na modernizację 245 wagonów przewoźnika.

Trwa przetarg PKP Intercity na modernizację 14 wagonów pasażerskich 111A Lux i 112A Lux oraz 40 sztuk wagonów serii Z. Natomiast FPS – H. Cegielski złożył jedyną ofertę w przetargu na modernizację 90 wagonów dla PKP Intercity.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony