Partnerzy serwisu:

Pesa sprzeda Elfy 2 czeskiemu przewoźnikowi RegioJet!

Michał Szymajda 28.07.2018 425

Pesa sprzeda Elfy 2 czeskiemu przewoźnikowi RegioJet!
grafika ilustracyjna
23 lipca informowaliśmy o tym, że samorząd Kraju Usteckiego w Czechach zamierza zawrzeć umowę na dotowane przewozy regionalne z prywatnym operatorem RegioJet. Właśnie wyszło na jaw, że RegioJet zamierza wozić pasażerów Elfami 2 wyprodukowanymi w Bydgoszczy!
Do tej pory przewoźnik ten zajmował się przewozami dalekobieżnymi i międzynarodowymi. W kraju usteckim zamierza natomiast wozić pasażerów na liniach regionalnych, w wyniku wygranego przetargu na obsługę linii. Do tej pory zarówno władze regionu, jak i RegioJet wstrzymywały się z informacją dotyczącą technicznej strony umowy, jednak sprawa wyszła na jaw w rozmowie z przedstawicielami regionu, która została opublikowana na stronie czeskiego Stowarzyszenia Kolejowych Związków Zawodowych. Po tej wypowiedzi głos zabrał także Aleš Ondrůj, rzecznik RegioJet.

"Najnowocześniejsze ezt, spełniające TSI"

– Zakup nowych pociągów Pesa Elf 2 do trakcji elektrycznej jest częścią naszej oferty. Są to nowoczesne, niskopodłogowe, klimatyzowane zestawy, które spełniają wszystkie wymagania określone przez region Usti w dokumentacji przetargowej – powiedział rzecznik RegioJet Aleš Ondrůj. Dodał, że do czasu wyprodukowania i certyfikowania pociągów po torach w okolicach Usti będą jeździć pociągi VT628, których np. w Polsce używa Arriva. Pesa ma mieć na wyprodukowanie i dopuszczenie pociągów ponad 2 lata.

– Podróżni otrzymają do dyspozycji nowoczesne wnętrza i udogodnienia na miarę XXI wieku. Będzie bezpłatny dostęp do Wi-Fi, będą specjalnie wydzielone miejsca na rowery, wózki dziecięce i wózki inwalidzkie. Zamontujemy system informacji pasażerskiej z modułem GPS. Z technologicznego punktu widzenia są to obecnie najnowocześniejsze elektryczne zespoły trakcyjne, które spełniają najnowsze normy TSI – dodał Ondrůj.

Pesa potwierdza. 7 Elfów 2 dla RegioJet

Tę „bombę” informacyjną potwierdza dla „RK” Maciej Grześkowiak, odpowiedzialny za komunikację w bydgoskiej Pesie.

– Potwierdzamy, że przygotowaliśmy dla RegioJet ofertę dwuczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Elf2. Właśnie tymi pojazdami RegioJet zamierza wozić pasażerów w regionie usteckim. Cieszy nas, że największy prywatny operator kolejowy w Czechach zdecydował się zaufać nam i wybrał nasze pojazdy dla realizacji swoich przewozów w regionie usteckim. 7 sztuk pojazdów Elf 2, specjalnie przystosowanych do jazdy po sieci kolejowej w Czechach, ma zostać dostarczonych w II połowie 2021r. – powiedział Jan Bończyk, odpowiedzialny w Pesie za marketing na rynku czeskim.

Pesa ma w Czechach stosunkowo dobrą renomę. W latach 2012-2014 Koleje Czeskie kupiły spalinowe zespoły trakcyjne Link, które z powodzeniem kursują po niezelektryfikowanych liniach w tym kraju.

Elfy 2 w barwach Kolei Śląskich (dostawy pojazdów dla tego operatora są niestety opóźnione) można było ostatnio zobaczyć na lokalnych targach branżowych Czech Rail Days 2018 w Ostrawie, gdzie spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Dzięki liberalizacji przewozów kolejowych w Czechach systematycznie poprawia się jakość i komfort podróżowania także na zelektryfikowanych liniach regionalnych. Szacuje się, że w najbliższym czasie czescy przewoźnicy mogą zamówić ponad 100 ezt w różnej konfiguracji. Pesa z pewnością powalczy o te zlecenia.

Recenzję dwuczłonowych Elfów 2, które kupiły Przewozy Regionalne, można przeczytać tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony