Partnerzy serwisu:

Pesa rozpoczyna testy pociągu Regio160 dla CD w Żmigrodzie

inf. pras 09.12.2022 5,6k

arrow
arrow
Pesa rozpoczyna testy pociągu Regio160 dla CD w Żmigrodzie
Fot. Pesa
Pesa rozpoczyna testy pociągu Regio160 dla CD w Żmigrodzie
Pesa rozpoczyna testy pociągu Regio160 dla CD w Żmigrodzie
Pesa rozpoczyna testy pociągu Regio160 dla CD w Żmigrodzie
Ważna chwila dla Pesy – producent rozpoczął testy pierwszego pociągu z nowej platformy Regio160. To spalinowy zespół DMU 847 dla Kolei Czeskich (CD). Producent właśnie odebrał też nagrodę Dobry Wzór za jego design.
Ceskie Drahy zamówiły do tej pory w Pesie 76 pojazdów typu 847. Będą one wozić w Czechach pasażerów z regionów regionów Praskiego, Środkowych Czech, Pardubic, Południowo-Czeskiego, Wysoczyny, a także Hradec Kralove, Pilzna czy Południowo-Morawskiego. Dzięki nowym pociągom z Pesy, Ceske Drahy wygrywają kolejne zlecenia

Nowe pojazdy Regio160

Prace nad pojazdami nowej platformy Pesa rozpoczęła w 2020 roku od realizacji programu UX Regio (ang. user experience), podczas którego wspólnie z klientami analizowano projekty oraz dostępne badania preferencji pasażerów (m.in. od partnera UTK). Pojazd DMU 847 uwzględnia aspekty wynikające ze współtworzonego z klientami Raportu UX REGIO, dzięki czemu zdaniem producenta "stanowi odpowiedź na aktualne potrzeby pasażerów". Więcej na ten temat piszemy tutaj.

W tej chwili na różnych etapach produkcji jest już 18 pojazdów Pesa Regio160 – 847 dla CD. Pierwszy z nich dotarł do Żmigrodu, na tor doświadczalny Instytutu Kolejnictwa. – W Żmigrodzie odbywają się uruchomienia i testy układów napędowego oraz hamulcowego, związane z zastosowaniem w pojazdach dla CD najnowszej generacji ekologicznych silników Stage V przeznaczonych dla pojazdów DMU. Za tydzień pojazd wróci do naszych zakładów w Bydgoszczy, a główne badania homologacyjne będą prowadzone od stycznia 2023 na torze ośrodka w Velimiu w Czechach – powiedział Jan Bończyk, szef sprzedaży rynków zagranicznych Pesy.

Umowa ramowa umożliwia dostawę nawet 160 pojazdów typu 847 dla Czech. Poza pojazdami dla CD Pesa realizuje też kontrakt dla prywatnego czeskiego przewoźnika RegioJet, dla którego produkowane są dwusystemowe elektryczne zespoły trakcyjne typu 654. Ich eksploatacja w ruchu z pasażerami nastąpi wraz z wprowadzeniem zimowego rozkładu jazdy w regionie Usti.

Nagroda za wzornictwo

Jak podała Pesa, wyprodukowany dla Kolei Czeskich Pesa 847 otrzymał nagrodę Dobry Wzór 2022 przyznawaną przez Instytut Wzornictwa. Eksperci docenili kluczowe założenia koncepcji całej platformy Regio160, która zakłada standaryzację, modułowość i troskę o środowisko. Standaryzacja pozwoli poprawić efektywność serwisu i obniżyć koszty utrzymania (LCC), a modułowość pozwala dostarczać klientom różne typy pociągów zbudowane na jednej bazie dopracowanych elementów w jednym standardzie dla PL i całego obszaru UE. Troska o środowisko to nie tylko lżejsza, skorupowa konstrukcja czy mniejsze zużycie energii, ale także ograniczenie, np. ograniczenie ilości nieprzetwarzalnych laminatów na rzecz ekologicznych tworzyw termoformowanych, wysokojakościowych rozwiązań i elementów z przetwarzalnego aluminium.

Dobry wzór 2022 dla pierwszego pociągu z platformy Regio160 jest dla mnie ważny w kontekście tego konkretnego, właśnie zrealizowanego projektu. Z drugiej strony to kolejna nagroda dla zespołu fabrycznego designerów Pesy – powód do dumy i potwierdzenie tego, że nasz sposób myślenia o pojazdach szynowych jest doceniany. Zawsze staramy się projektować ze świadomością, że nasze pojazdy stają się częścią przestrzeni publicznej, są widoczne i dostępne dla wszystkich. Wpisując się w nasze życie powinny tworzyć jego tło, zapewniać bezpieczeństwo, komfort ale i po prostu dawać radość wynikającą z kontaktu z atrakcyjną i estetyczną formą – podkreślił dr hab. Bartosz Piotrowski, Prof. ASP w Warszawie i Kierownik Zespołu ds. Wzornictwa Przemysłowego i Identyfikacji Produktu Pesy cytowany w komunikacie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony