Partnerzy serwisu:

Pesa podpisała umowę na ezety dla Wielkopolski

inf. pras. 14.02.2019 11k

Pesa podpisała umowę na ezety dla Wielkopolski
Rys. Pesa
W czwartek 14 lutego w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podpisana została umowa na dostawę 5 sztuk fabrycznie nowych, pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych przeznaczonych dla potrzeb wykonywania aglomeracyjnych kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
Już w listopadzie Województwo Wielkopolskie rozstrzygnęło przetarg na zakup pięciu pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych z opcją na dwie kolejne jednostki do obsługi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. O zamówienie ubiegało się trzech producentów. Zwycięzcą zostało konsorcjum Pesa i ZNTK Mińsk Mazowiecki, które pokonało konkurencję ceną i terminami dostaw. Producent przez kilka miesięcy nie mógł jednak podpisać umowy.

Całkowita wartość zamówienia podstawowego wynosi 127,305 mln zł brutto. Dostawy nowych pojazdów planowane są w okresie czerwiec – grudzień 2020 r. Województwo Wielkopolskie będzie mogło skorzystać także z prawa opcji obejmującej zakup dodatkowych 2 ezt. Wielkopolska ma już dofinansowanie na ten zakup.

Prędkość do 160 km/h

Zakupiony tabor będzie dostosowany do obsługi ruchu aglomeracyjnego (2 pary drzwi na człon) z prędkością 160 km/h. Dostarczone pojazdy będą w pełni zgodne z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI). , w tym ETCS poziomu trzeciego. Dla każdego pojazdu przewidziano m.in. min. 240 miejsc siedzących, 5 automatów biletowych, dwie toalety w układzie zamkniętym, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, system Wi-Fi, system dynamicznej informacji pasażerskiej, monitoring, miejsca dla niepełnosprawnych i do przewozu rowerów, pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących, automatyczne odświeżacze powietrza, defibrylatory. Ponadto pojazdy będą przystosowane do zainstalowania urzadzeń systemu Poznańskiej Karty Aglomeracyjnej (PEKA).

- Wielkopolska to dla Pesa ważny partner. Przypomnę, że to właśnie tutaj nasze Elfy 1 zaczęły wozić pasażerów regionalnych połączeń z regularną prędkością do 160 km/h. Elf2 oznaczają dla mieszkańców regionu jeszcze wyższy standard i bezpieczeństwo podróży, jestem przekonany, że będą cieszyć się tak samo dobrą opinią jak wcześniej zamawiane pojazdy – powiedział po podpisaniu umowy Krzysztof Sędzikowski, prezes Pesy Bydgoszcz.

Ponad 50 jednostek w Wielkopolsce

Pesa dostarczyła do tej pory do Wielkopolski 22 elektryczne zespoły trakcyjne Elf pierwszej generacji, 15 pojazdów spalinowych, a obecnie realizuje opóźnione zamówienie na dostawę 10 pojazdów Elf 2. 

Po wykonaniu podpisanej dzisiaj umowy w Wielkopolsce będzie jeździło 37 Elf-ów i 15 pojazdów z napędem spalinowym wyprodukowanych przez Pesę, co zapewni niezbedną unifikację zasobów taborowych będących w dyspozycji organizatora publicznego transportu zbiorowego w regionie - informuje producent.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony