Partnerzy serwisu:

Pesa chce pokazać lokomotywę wodorową na targach Innotrans

Jakub Madrjas 13.10.2020 10,5k

Pesa chce pokazać lokomotywę wodorową na targach Innotrans
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", Pesa jest przygotowana na prezentację lokomotywy towarowej na ogniwa wodorowe na targach Innotrans, które mają odbyć się w kwietniu przyszłego roku.
Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podczas trwającej w Rzeszowie konferencji naukowej zapowiedział, że jeszcze w tym roku projekt strategii wodorowej zostanie przekazany do konsultacji społecznych. Jak relacjonuje PAP, wymienił kilka podmiotów współpracujących z rządem w tej sprawie, w tym Lotos i Orlen.

Wiceprezes PKN Orlen Józef Węgrecki, dodał, że Orlen będzie chciał wykorzystać swoje źródła OZE do produkcji wodoru. - Następnie chcemy go kierować głównie do sprzedaży do zasilania ogniw w samochodach ciężarowych - tam na początek. Później chcemy budować stacje wodorowe na autostradach. Przygotowujemy się również do możliwości zasilania wodorem kolei – cytuje Polska Agencja Prasowa. Kolejne stacje pojawią się w miastach, gdzie zasilą miejskie autobusy i samochody osobowe.

Węgrecki zapowiedział, że zgodnie z umową z Pesą na wiosnę przyszłego roku powinna powstać pierwsza lokomotywa na wodór, do której Orlen dostarczy to paliwo. Przypomnijmy, że umowa podpisana została w grudniu 2019 roku. Informację tą potwierdza w rozmowie z "Rynkiem Kolejowym" rzecznik Pesy Maciej Grześkowiak. - Realizacja prototypu jest już bardzo zaawansowana - dodaje. Jak się dowiedzieliśmy, bydgoski producent zakłada premierę lokomotywy na targach Innotrans, które - jeśli warunki pozwolą - mają odbyć się w kwietniu 2021 roku
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony