Partnerzy serwisu:

Pesa Bydgoszcz zmodernizuje ponad 120 wagonów PKP Intercity

inf. pras./jm, Rynek Kolejowy 23.04.2018 14,7k

arrow
arrow
Pesa Bydgoszcz zmodernizuje ponad 120 wagonów PKP Intercity
mat. Pesa
Pesa Bydgoszcz zmodernizuje ponad 120 wagonów PKP Intercity
Pesa Bydgoszcz zmodernizuje ponad 120 wagonów PKP Intercity
Pesa Bydgoszcz zmodernizuje ponad 120 wagonów PKP Intercity
PKP Intercity podpisało dwie umowy z Pesą Bydgoszcz, w ramach których producent zmodernizuje w sumie 123 wagony pasażerskie z prawem opcji na kolejne 62 wagony. Łączna kwota przeznaczona na modernizację wynosi ponad 477 mln zł brutto. W przypadku skorzystania z prawa opcji przez przewoźnika kwota wzrośnie do ponad 718 mln zł brutto.
Pierwsza z podpisanych umów zawartych między PKP Intercity i Pesą Bydgoszcz obejmuje modernizację 83 wagonów osobowych, z opcją na dodatkowe 42 wagony, które będą kursować jako bezprzedziałowe 2. klasy. Wartość tego zamówienia wynosi ponad 311 mln zł brutto. Jeśli PKP Intercity skorzysta z prawa opcji, wartość zamówienia wzrośnie do ponad 469 mln zł brutto.

Przedmiotem drugiej umowy jest modernizacja 40 wagonów, z opcją na dodatkowych 20 wagonów, które będą kursować jako wagony klasy 1. i 2. Wartość zamówienia to ponad 165,5 mln zł brutto. W przypadku skorzystania z prawa opcji kwota modernizacji wzrośnie do ponad 248 mln zł brutto. Łączna kwota planowanych inwestycji wyniesie ponad 718 mln zł brutto i obejmie 185 wagonów, jeśli PKP Intercity skorzysta z prawa opcji, czyli zamówienia dodatkowej puli zmodernizowanych wagonów.

Zgodnie z zawartymi umowami producent zobowiązany jest do realizacji zamówienia w okresie 30 miesięcy. Natomiast kolejne 18 miesięcy obejmuje przeglądy wagonów na trzecim poziomie utrzymania. Zmodernizowane wagony będą wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja wagonów obejmie również monitoring, wzmacniacze sygnału GSM/LTE oraz toalety z zamkniętym układem. Z myślą o komforcie podróży pojazdy zostaną wyciszone. Numery foteli zostaną oznaczone dodatkowo alfabetem Braille`a.

Znamy trasy

Jak informują spółki, odnowione składy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:
• Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok),
• Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok),
• Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście),

– Umowy zawarte z Pesą Bydgoszcz są elementem strategii taborowej, w ramach której zainwestujemy ponad 7 mld zł w podnoszenie standardów podróży koleją – wskazuje Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity. – Współpraca z PKP Intercity jest dla nas bardzo ważna, jesteśmy przygotowani do realizacji tych modernizacji. Z pewnością podróżni docenią komfort zmodernizowanych przez Pesę Bydgoszcz wagonów – mówi z kolei Krzysztof Sędzikowski, prezes Pesy.

Wkrótce umowa na 40 wagonów COMBO

Do wyboru wykonawców na modernizację łącznie 163 wagonów doszło jeszcze w końcówce lata 2017 roku. Do podpisania pozostała jeszcze umowa na wykonanie modernizacji 40 wagonów osobowych typu 141A /111A do wielofunkcyjnych wagonów COMBO. Jak informuje "Rynek Kolejowy" Maciej Grześkowiak, szef zespołu PR Pesy, umowa ta powinna zostać podpisana za kilka dni. Jeśli PKP Intercity skorzysta z opcji w zamówieniach, liczba modernizowanych przez Pesę wagonów przekroczy dwieście.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony