Partnerzy serwisu:

Pendolino z Kołobrzegu do Katowic nie będzie. Będzie za to kolejne do Krakowa

Martyn Janduła 15.08.2017 19,3k

Pendolino z Kołobrzegu do Katowic nie będzie. Będzie za to kolejne do Krakowa
Fot. Jakub Kapka, SM42.pl
Poseł Marek Hok zwrócił się do ministerstwa w sprawie utworzenia nowego połączenia Express Intercity Premium. Duże zainteresowanie pociągami Pendolino z Krakowa do Kołobrzegu, skłoniło posła do zaproponowania uruchomienia nowego połączenia, łączącego Kołobrzeg z Katowicami. Na to jednak nie ma szans, jak podkreśla PKP Intercity. Okazuje się jednak, że mimo wszystko połączeń Pendolino do nadmorskiej miejscowości będzie więcej.
– Funkcjonujące od ponad roku połączenie Pendolino z Krakowa przez Warszawę do Kołobrzegu cieszy się bardzo dużym powodzeniem, zwłaszcza przez dziesiątki tysięcy turystów, wczasowiczów i kuracjuszy – zauważa poseł Marek Hok i prosi ministra o uruchomienie dodatkowego połączenia EIP, łączącego Kołobrzeg – ale tym razem – z aglomeracją śląską. Docelowo wskazuje tutaj Katowice, Gliwice lub Bielsko-Białą.

Resort odpowiada jednak, że istotne jest uwzględnienie cyklicznych przeglądów technicznych tych jednostek i w rezultacie, wykluczenie ich z obiegu na czas trwania przeglądów. PKP Intercity posiada 20 składów ED250 z czego w użyciu jest obecnie 16 jednostek. – Przewoźnik planuje, że w pierwszym półroczu 2018 roku, ze względu na przeglądy tych pojazdów, wykorzystywanych będzie 15 jednostek Pendolino, a w dalszej perspektywie 2018 roku liczba ta wzroście do 16 jednostek – wyjaśnia Andrzej Bittel, wiceminister.

Obecnie PKP Intercity prowadzi intensywne prace nad nowym rozkładem jazdy pociągów 2017/2018, który wejdzie w życie 10 grudnia 2017 r. – Biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność składów ED250, PKP Intercity nie planuje w nowym rozkładzie pociągu kategorii Express InterCity Premium zapewniającego bezpośrednie połączenie aglomeracji śląskiej z Kołobrzegiem – pokreśla Bittel.

Wiceminister wyjaśnia jednak, że widoczny jest duży potencjał przewozowy na trasie Kraków Główny – Kołobrzeg. I właśnie ten potencjał PKP Intercity ma zamiar dalej wykorzystywać. – Przewoźnik planuje kursowanie dodatkowego pociągu EIP w okresie letnim 2018 r. w tej relacji – podaje Bittel. Oznacza to, że od nowego rozkładu jazdy, oferta Pendolino do i z Kołobrzegu zostałaby rozbudowana w stosunku do obecnej o kolejny pociąg, który teraz wyjeżdża z Kołobrzegu o godz. 6.10 i przyjeżdża do stacji Kraków Główny o godz. 14.16, a z Krakowa wyjeżdża o godz. 13.35 i w Kołobrzegu jest o godz. 21.49.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony