Partnerzy serwisu:

Pendolino ED250-001 wróciło na testy do Niemiec

Jakub Madrjas 29.10.2021 14,1k

Pendolino ED250-001 wróciło na testy do Niemiec
Fot. Freightliner PL
W ubiegłą sobotę pociąg ED250-001 Pendolino PKP Intercity wyjechał na ponowne testy do Niemiec. Alstom ma nadzieję uzyskać dla niego dopuszczenie do ruchu po tamtejszych torach w przyszłym roku.
Zdjęcie składu przed wyruszeniem do Niemiec opublikował przewoźnik towarowy Freightliner PL, który pociągnął go lokomotywą spalinową Class 66. – Pojazd ED250-001 został oddelegowany do Alstomu na potrzeby realizacji dalszych czynności związanych z uzyskiwaniem dokumentów uprawniających do eksploatacji za granicą – potwierdza Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP Intercity. 

Opóźnione dopuszczenia

Jak już pisaliśmy, z końcem marca 2020 roku minął ostateczny termin uzyskania przez producenta pociągów Pendolino PKP Intercity dopuszczenia do poruszania się na terenie Austrii, Niemiec i Czech. Kontrakt przewoźnika z Alstomem nie przewiduje kar z tytułu opóźnień w zdobywaniu homologacji za granicą. Ostatnie testy wykonywane były w Czechach

Nie otrzymaliśmy od PKP Intercity odpowiedzi na pytanie, czy przewoźnik otrzymał jednostkę zastępczą lub rekompensatę za oddelegowany pojazd, który nie obsłuży w tym czasie pasażerów. – Ze względu m.in. na trwającą pandemię i tym samym zakłócony przebieg procesu homologacji pojazdów serii ED250 za granicą, pomiędzy PKP Intercity a Alstom zostało zawarte porozumienie, które określa warunki i zasady udostepnienia pojazdów – poinformowała przedstawicielka przewoźnika.

Dopuszczenie uda się uzyskać w przyszłym roku?


Dyrektor komunikacji Alstomu Iwona Burzyńska informuje, że zgodnie z porozumieniem zawartym przez producenta z PKP Intercity Pendolino ma uzyskać dopuszczenie do ruchu na Czechy i Niemcy do końca czerwca 2022, a Austrię do końca października 2022. – Na ten moment wszystko odbywa się zgodnie z planem – poinformowała. Za procedury odpowiada włoski oddział Alstomu, gdyż pojazdy wyprodukowane były we włoskim zakładzie w Savigliano.

Podczas poprzednich testów w Niemczach skład uległ wypadkowi, ale według Alstomu nie miało to znaczącego wpływu na opóźnienie procesu. W ubiegłym miesiącu przeprowadzono testy systemu liczącego osie (axle counter). W tym tygodniu sprawdzany jest wpływ pojazdu na sieć trakcyjną. Po powrocie z Niemiec, ED250-001 czeka jeszcze wyjazd do Austrii na początku 2022 roku. 

PKP Intercity już w 2016 roku zakładało skierowanie Pendolino, po uzyskaniu dopuszczeń, do Wiednia, Pragi czy Berlina. Ze względu na dofinansowanie unijne, przed 2024 rokiem i tak będzie to możliwe tylko pod warunkiem uzyskania stosownych zgód od organów UE i CUPT, co byłoby trudne do osiągnięcia. To samo dotyczyłoby ewentualnego skierowania jednego z pociągów na trasę do Poznania, co zapowiedziała w czerwcu posłanka Jadwiga Emilewicz (jej zapowiedzi nie potwierdziła "Rynkowi Kolejowemu" Grupa PKP). 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony