Partnerzy serwisu:

Pechowy powrót parowozu na „Maltankę"

Jakub Madrjas 15.05.2017 803

Pechowy powrót parowozu na „Maltankę"
fot. MPK Poznań
W sobotę doszło do wypadku na przejeździe z udziałem pociągu Kolejki Parkowej Maltanka. Obsługujący pociąg parowóz Borsig odbywał swój pierwszy kurs po remoncie. Na szczęście nie było osób poszkodowanych.
– Niestety pierwszy dzień pod parą kończymy bardzo pechowo... – napisał profil kolejki parkowej. Na przejeździe kolejowym samochód marki BMW wjechał w jadącą kolejkę. Nikomu nic się nie stało, ale parowóz został uszkodzony, a kursy tego dnia – zawieszone.

– Nie możemy w to uwierzyć. Pierwszy weekend „Borsuka" po generalnej naprawie – opisało zdjęcie na facebooku MPK Poznań. Parowóz wyprodukowany został w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. W tym samym roku rozpoczął prace w Obrzycku. Po II wojnie światowej trafił do Zakładów Azotowych w Chorzowie, gdzie pełnił służbę do 1977 roku. Dwa lata później został ustawiony w parku zakładów jako pomnik.

W 1990 roku został przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, a w roku 1994 rozpoczęto jego odbudowę w zakładach Cegielskiego w Poznaniu. 14 czerwca 1999 roku „Borsuk'' został przekazany do eksploatacji. W roku 2001 parowóz otrzymał dodatkowo tender. Parowóz nosi imię Agusia, ale nazywany jest również Borsukiem od spolszczenia nazwy fabryki, z której się wywodzi.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony