Partnerzy serwisu:

Pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej policzeni. Na których stacjach było najtłoczniej?

inf. prasowa UMWP 24.01.2018 2,6k

Pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej policzeni. Na których stacjach było najtłoczniej?
Pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej na dworcu w SopocieFot. Aleksander Olszak/UMWP
Najwięcej pasażerów przewinęło się przez Gdańsk Wrzeszcz, średnio ponad 1800 osób w ciągu godziny. Na końcu stawki jest stacja w Babim Dole koło Żukowa, gdzie odnotowano średnio 1,5 osoby na godzinę. Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego policzyło pasażerów na przystankach, gdzie zatrzymują się pociągi PKP SKM.
Badania marketingowe zostały przeprowadzone w październiku i listopadzie 2017 roku na 54 stacjach i przystankach osobowych obsługiwanych przez pociągi PKP SKM w Trójmieście.

Gdzie jest najwięcej pasażerów?

W ciągu 8 godzin badań obserwatorzy policzyli na przystankach SKM prawie 161 tys. osób. Z tego około 75 proc. podróżnych wybrało stacje Gdańsk Wrzeszcz, Gdynia Główna i Gdańsk Główny. We Wrzeszczu zanotowano 14968 pasażerów korzystających z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. To zdecydowanie najwięcej i jest to też ponad 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost liczby pasażerów w porównaniu z 2016 r. odnotowano na stacji Gdańsk Strzyża. Liczba korzystających z przystanku wzrosła o ponad 122 proc. Przez stację przewinęło się 1504 pasażerów. Jest to niewątpliwie zasługa wzrastającego zatrudnienia w centrum biurowym Alchemia i Olivia Business Centre oraz rozbudowy kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.
 

Tam jeździmy mniej chętnie

Na samym końcu zestawienia znalazł się przystanek osobowy Babi Dół pomiędzy Żukowem a Somoninem. Średnio w ciągu 8 godzin skorzystało z niego 12 osób. Na tak niski wynik niewątpliwie wpływa położenie peronu, który oddalony jest od okolicznej zabudowy. Niewiele więcej osób podczas obserwacji skorzystało z przystanków Sławki (31 osób) oraz Krzeszna (52 osoby). Co ciekawe, pomimo tak niskiego natężenia ruchu, w Krzesznej liczba korzystających z kolei wzrosła o ponad 45 proc w stosunku do ubiegłego roku.

Często jeździmy wewnątrz powiatów

Na podstawie otrzymanych wyników powstała mapa podróży Pomorzan. Wynika z niej, że około 30 proc. wszystkich przejazdów odbywa się w granicach jednego powiatu lub miasta. Najwięcej podróży bez przekraczania granic odbyli mieszkańcy Gdańska (43 proc). Wysoki wynik zanotowano również w obrębie powiatu kartuskiego, pomiędzy stacjami: Kartuzy, Rębiechowo i Gołubie Kaszubskie. Pokazuje to, że pociągi na głównej linii SKM oraz na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej są doskonałym uzupełnieniem dla gdańskiej komunikacji miejskiej.
 
Metodologia prowadzenia badań

Jednym ze sposobów przeprowadzania badań popytu na usługi pasażerskie jest metoda bezpośredniej obserwacji. Na stacjach i przystankach ankieterzy liczą wsiadających i wysiadających z pociągów pasażerów. Wyniki zapisywane są na specjalnych kartach pomiarowych. Liczenie często prowadzi się przez cały dzień. Aby próba badanych była najbardziej reprezentatywna, liczenie podróżnych bardzo często prowadzi się tylko w wybrane dni w tygodniu: we wtorki, środy i czwartki.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony