Partnerzy serwisu:

Pasażerowie korzystają z nowego peronu w Pasłęku [zdjęcia]

ind. pras., oprac. ms 06.09.2022 1,3k

arrow
arrow
Pasażerowie korzystają z nowego peronu w Pasłęku [zdjęcia]
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe
Pasażerowie korzystają z nowego peronu w Pasłęku [zdjęcia]
Pasażerowie korzystają z nowego peronu w Pasłęku [zdjęcia]
Pasażerowie korzystają z nowego peronu w Pasłęku [zdjęcia]
Pasażerowie korzystają z nowego peronu w Pasłęku [zdjęcia]
W Pasłęku na trasie Bogaczewo – Olsztyn przebudowano peron. To jedna z sześciu inwestycji realizowanych w województwie warmińsko-mazurskim w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły przebudowę peronu na stacji Pasłęk, na linii Olsztyn – Bogaczewo (nr 220). To trasa, którą podróżujemy z Olsztyna do Elbląga i Trójmiasta.

Nowy peron za 4 miliony złotych

– Dzięki realizacji Rządowego Programu budowy przystanków kolejowych w całej Polsce mieszkańcy zyskują lepszy dostęp do kolei, czyli najbardziej ekologicznego środka transportu. W zależności od potrzeb przebudowujemy perony, jak w Pasłęku, lub budujemy nowe przystanki, np. w Nikielkowie, Kolnie i Wietrzychowie. Pasażerowie mogą korzystać z pociągów bezpieczniej i wygodniej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Podróżni korzystają z wyższego peronu, wyposażonego w antypoślizgową nawierzchnię. Są nowe wiaty i ławki. Pojawiło się nagłośnienie i gabloty z rozkładem jazdy, zamontowano ścieżki dotykowe i pochylnię. Rowerzyści mogą zostawić jednoślady pod wiatą i kontynuować podróż pociągiem. Inwestycja była realizowana w formule „projektuj i buduj”. Kosztowała 4 mln zł netto.

Codziennie w Pasłęku zatrzymuje się 12 par pociągów, dlatego inwestycja będzie dobrze wykorzystywana. 6 z pociągów to pociągi PKP Intercity łączące Trójmiasto z Olsztynem, a pozostałe 6 to pociągi regio.

Program Przystankowy w województwie warmińsko – mazurskim

W województwie warmińsko-mazurskim projekt przystankowy obejmuje 6 lokalizacji. Zaawansowane są prace przy budowie nowego przystanku w podolsztyńskiej miejscowości Nikielkowo. Tuż obok linii kolejowej Olsztyn – Korsze powstaje konstrukcja pierwszego z dwóch 150-metrowych peronów wraz z dojściem na wiadukt drogowy na ul. Lawendowej.

Na linii Olsztyn – Korsze (lk 38) budowane będą także dwa perony na nowym przystanku Kolno. Wykonawca porządkuje teren i przygotowuje grunt, na którym staną konstrukcje peronów.

Dostęp do kolei zwiększy także nowy przystanek Wietrzychowo na linii Olsztyn – Działdowo (lk 216). W najbliższych dniach wykonawca rozpocznie przygotowania do inwestycji. Roboty rozpoczną się od prac ziemnych.

W Łankiejmach wsiadanie i wysiadanie z pociągów po przebudowie ułatwią dwa wyższe perony. Zaś w Działdowie rozbudowa peronów pozwoli na obsługę dłuższych składów. Wykonawcy obu inwestycji są na etapie pozyskiwania pozwoleń na budowę i opracowywania projektu przebudowy.

Realizacja inwestycji zwiększy dostępność mieszkańców do kolei i pozwoli na wygodne codzienne podróże pociągami do pracy czy szkoły.

W ostatnich latach zwiększył się dostęp do kolei w regionie dzięki 5 nowym przystankom: Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Jezioro Ukiel w pobliżu jeziora oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych – na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa. Wcześniej dostęp do kolei zwiększyły przystanki Olsztyn Śródmieście w centrum Olsztyna, Olsztyn Dajtki oraz Pisz Wschodni.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony