Partnerzy serwisu:

Pasażerów było jeszcze więcej. UTK zaktualizował dane za 2019 rok

inf. pras. oprac. jm 12.02.2020 3,1k

Pasażerów było jeszcze więcej. UTK zaktualizował dane za 2019 rok
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Nie 335,4 mln, a 335,9 mln pasażerów skorzystało z kolei w ubiegłym roku. Aktualizację danych opublikował Urząd Transportu Kolejowego.
W roku 2019 liczba przewiezionych pasażerów na polskiej kolei przekroczyła 335 mln. To o ponad 25 mln więcej niż w 2018 r. To najlepszy wynik od czasu zbierania danych przez Urząd Transportu Kolejowego czyli od niemal 20 lat - informowaliśmy na koniec stycznia.

Jak się okazuje, pasażerów było jeszcze więcej, bo prawie 336 mln. Bardziej precyzyjne dane opublikował UTK w dniu dzisiejszym (12 lutego) po korektach otrzymanych od przewoźników. Jak zaznacza urząd, dane za 2020 r. zbierane są już wyłącznie przez system Kolejowe e-Bezpieczeństwo, co usprawni agregowanie i przygotowanie statystyk - do tej pory przesyłane były do Urzędu Transportu Kolejowego jako załącznik do poczty elektronicznej. Przedsiębiorstwa kolejowe będą teraz przekazywać dane za 2020 r. wyłącznie poprzez moduł „Sprawozdawczość UTK” w KEB. - Pozwala on również na przeglądanie wszystkich sprawozdań przesłanych wcześniej do urzędu oraz na ich ewentualną korektę - wyjaśnia Urząd. 

Co zmieniło się w samych statystykach? Bez zmian pozostały wyniki największych przewoźników: 88,9 mln w Polregio, 62,1 mln w Kolejach Mazowieckich oraz 48,9 mln w PKP Intercity. Widać, że w porównaniu z pierwotnymi danymi trochę mniejszy był wzrost pasażerów w Kolejach Śląskich (3,4 mln pasażerów więcej, a nie 3,5 mln), za to SKM Warszawa przewiozła aż o 3,1 mln pasażerów więcej niż rok temu (pierwotnie podano wzrost o 2,6 mln pasażerów).

Jak podkreśla Urząd, w 2019 r. prawie wszyscy przewoźnicy obsługujący regularne przewozy odnotowali wzrost liczby pasażerów w porównaniu z rokiem ubiegłym. W pociągach Polregio podróżowało o 7,7 mln (9,4%) osób więcej niż w 2018 r. Przewoźnik dalekobieżny, PKP Intercity, odnotował wzrost liczby pasażerów o ponad 2,7 mln (6%). W ostatnim roku duże wzrosty liczby pasażerów zauważalne były także u przewoźników samorządowych. Oprócz wspomnianych powyżej, więcej osób przewiozły Koleje Mazowieckie (o 2,4 mln), Koleje Dolnośląskie (o 2,4 mln), ŁKA (o 1,3 mln) i Koleje Wielkopolskie (o 1,2 mln). Jeśli chodzi o procentowy przyrost liczby podróżnych to liderem było ŁKA (27% wzrostu) oraz Koleje Śląskie i Koleje Dolnośląskie (wzrost po 20%).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony