Partnerzy serwisu:

Parowozy wąskotorowe w 2018 r.

jar, Rynek Kolejowy 02.06.2018 7,4k

Parowozy wąskotorowe w 2018 r.
Fot. Mateusz Jüngst, Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”
Kilku zarządców kolei wąskotorowych może uruchamiać pociągi prowadzone parowozami. Realizują one połączenia ogólnodostępne oraz uruchamiane na zamówienie. Istnieje również szansa, że trakcja parowa wróci na kolejne „małe koleje” turystyczne.
Średzka kolej wąskotorowa

Rozkład jazdy Średzkiej Kolei Powiatowej zakłada, że większość ogólnodostępnych połączeń będzie realizowana trakcją parową. Jest to możliwe po naprawie i przywróceniu do eksploatacji parowozu Px48-1756. W lipcu i sierpniu wszystkie ogólnodostępne połączenia, czyli 3 pary pociągów uruchamianych w każdą wakacyjną sobotę i niedziele będą prowadzone lokomotywą serii Px48. Ponadto parowóz obsłuży połączenia realizowane w pozostałe niedziele czerwca oraz w wybrane „siódme dni tygodnia” września, października i listopada. Każdego dnia będzie kursowało od 2 do 3 par pociągów na trasie Środa Wielkopolska – Zaniemyśl. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy można znaleźć tutaj. Zarządca uruchamia również pociągi na zamówienie.

Sochaczewska kolej muzealna

Czynnym parowozem Px29-1704 dysponuje Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Przywrócona do ruchu lokomotywa będzie obsługiwała ogólnodostępne pociągi kursujące na trasie na trasie Sochaczew - Wilcze Tułowskie - Sochaczew. Skład historyczny prowadzony trakcją parową będzie uruchamiany w każdą sobotę do końca września, a także w każdą niedzielę lipca, sierpnia i września. Ponadto istnieje możliwość zamówienia pociągu. Więcej informacji o uruchamianych ogólnodostępnych przejazdach można zapoznać się tutaj.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Jedna z najpopularniejszych kolei turystycznych w kraju także uruchamia pociągi prowadzone trakcją parową. Jednak generalnie ruch rozkładowy prowadzony jest lokomotywami spalinowymi, a parowóz serii Kp4 uruchamiany jest głównie na zamówienie. Zgodnie z planem kursowania jedynie w każdy poniedziałek, środę i piątek lipca i sierpnia pociąg Majdan - Balnica - Majdan, odjeżdżający ze stacji początkowej o godzinie 10:00 będzie realizowany z parowozem. Ofertę przygotowaną przez Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, zarządcy kolei, można znaleźć tutaj.

Żnińska Kolej Powiatowa

Na Żnińskiej Kolei Powiatowej również można spotkać pociągi prowadzone trakcją parową. Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie dysponuje czynną lokomotywą Px38-805 LEON. Uruchamia pociągi rozkładowe do początku września. Każdego dnia na trasie Żnin – Gąsawa kursuje do 5 par pociągów turystycznych. W rozkładzie jazdy nie oznaczono jaka trakcja będzie prowadziła składy - zarządca dysponuje również lokomotywami spalinowymi. Ponadto Istnieje możliwość wynajęcia składu prowadzonego trakcją parową na indywidualne zamówienie. Z ofertą można się zapoznać tutaj.

Koleje parkowe

Pociągi turystyczne prowadzone trakcją parową pojadą na kolejach parkowych. Są one uruchamiane w Krośnicach oraz w Poznaniu (Maltanka). Ich zarządcy zapowiadają uruchamianie ogólnodostępnych składów do wczesnej jesieni. Jak wynika z rozkładu jazdy podanego przez Gminę Krośnice, pociągi turystyczne prowadzone trakcją parową (lokomotywa serii Px48) pojadą w dni wolne od pracy. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj. Natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu jeszcze nie podało do publicznej wiadomości informacji o pociągach prowadzonych lokomotywą parową.

Pracują nad przywróceniem do ruchu kolejnych parowozów

Co istotne, zarządcy kolei wąskotorowych dążą do możliwości uruchamiania pociągów turystycznych prowadzonych trakcją parową. Dobra wiadomość dotarła z Koszalina, gdzie udało się wyłonić wykonawcę naprawy głównej P-5 parowozu Px48-3091. Po przywróceniu do eksploatacji będzie prowadziła pociągi na Koszalińskiej Kolej Wąskotorowej. Natomiast w ubiegłym roku miasto Ełk wybrało wykonawcę naprawy lokomotywy parowej Px48-1752.

Również w ubiegłym roku jeden z lokalnych portali informował o postępujących pracach nad przywróceniem do ruchu parowozu LOWA z 1951 r., który ma być eksploatowany na Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Na razie jednak nie ma informacji o zakończeniu jego naprawy. Ponadto trwają prace nad przywróceniem do ruchu kolejnego parowozu w Środzie Wlkp. O planach zarządcy kolei w tym zakresie więcej można przeczytać tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony