Partnerzy serwisu:

Parowozownia Wolsztyn na zakupach. Wagony sypialne, restauracyjny i odnowa 10 lokomotyw

Michał Szymajda 19.04.2021 9,5k

Parowozownia Wolsztyn na zakupach. Wagony sypialne, restauracyjny i odnowa 10 lokomotyw
Parowóz Pt47 podczas Parady Parowozów w kwietniu 2018fot. M. Szymajda, Rynek Kolejowy
Parowozownia Wolsztyn przymierza się do inwestycji. Jak powiedział Wojciech Marszałkiewicz, szef instytucji, zamierza kupić wagony z myślą o przewozach turystycznych i odświeżyć parowozy, które są w nie najlepszym wizualnym stanie.
Obecnie parowozownia posiada trzy sprawne lokomotywy parowe oraz prawie 30 innych, z których część znajduje się w nienajlepszym stanie wizualnym. Dyrektor Wojciech Marszałkiewicz, któremu właśnie warunkowo przedłużono kadencję, zapowiedział remont 10 pojazdów, które co prawda nie zabiorą pociągów w kursy, ale przynajmniej będą cieszyć oko na wystawie statycznej. Polskiej Agencji Prasowej dyrektor powiedział, że restauracja nieczynnych pojazdów rozpocznie się jeszcze w 2021 roku. Łączny koszt zaplanowanych na ten rok prac to około 1 mln zł – po mniej więcej 100 tys. zł na lokomotywę. W każdym parowozie zostaną uzupełnione braki, maszyny będą też odmalowane.

– Po restauracji do każdej z lokomotyw będzie można wsiąść, parowozy zyskają też opisy. Chcemy, by odświeżone lokomotywy stanęły w nowym miejscu, na specjalnie przygotowanych odcinkach torów – powiedział Marszałkiewicz.

Ponadto dyrektor wolsztyńskiej parowozowni przyznał, że instytucja przymierza się do zakupu pięciu wagonów osobowych i wagonu restauracyjnego Mitropa. Uruchamianie pociągów z wagonami sypialnymi i restauracją na kołach miałoby przynieść Parowozowni dodatkowe źródło dochodów, oczywiście gdy uda się okiełznać pandemię.

– Sprawa jest w toku, więc nie podajemy bliższych szczegółów. Oferta, jaką dostaliśmy, jest szalenie atrakcyjna. To w pełni sprawne, całoroczne wagony z przedziałami do spania i wagon restauracyjny z pełnym wyposażeniem. Dzięki nim moglibyśmy zaproponować turystom, także tym z zagranicy, ofertę na najwyższym poziomie. A Parowozownia Wolsztyn mogłaby zarabiać na swoje utrzymanie – powiedział Marszałkiewicz w rozmowie z PAP.

W ciągu następnych 5 tygodni ma zostać rozpisany konkurs na stanowisko dyrektora Parowozowni Wolsztyn. Czas pokaże, czy ponownie będzie nim Wojciech Marszałkiewicz.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony