Partnerzy serwisu:

Wolsztyn: Parowozów w weekendy na razie nie będzie w ogóle

Jakub Madrjas 02.02.2018 3,7k

Wolsztyn: Parowozów w weekendy na razie nie będzie w ogóle
Fot. Wojciech Cupiał
Nie milkną kontrowersje wokół wolsztyńskiej parowozowni. Na razie do Poznania trakcją parową nie dojedziemy w ogóle, a w kolejnych latach zamawiana praca przewozowa będzie maleć.
Jak informowaliśmy na początku ubiegłego miesiąca, Parowozownia Wolsztyn złożyła ważną ofertę w przetargu Kolei Wielkopolskich na przewozy prowadzone parowozami. Jak poinformowały „Rynek Kolejowy” Koleje Wielkopolskie, przetarg został rozstrzygnięty, a umowa podpisana i już obowiązuje.

Dlaczego nie w niedziele i święta?

Zamówienie Kolei Wielkopolskich nie obejmuje prowadzenia pociągów w niedziele i święta. Dlaczego, skoro wydaje się, że powinny być to najważniejsze kursy? Jak poinformował nas wówczas Arkadiusz Garcon z biura prasowego Kolei Wielkopolskich, to Parowozownia Wolsztyn poinformowała, że ze względu na ograniczone zasoby maszynistów oraz ze względu na prowadzony proces szkolenia maszynistów nie jest w stanie realizować kursów we wszystkie dni tygodnia. – W związku z powyższym w porozumieniu z Parowozownią Wolsztyn, Organizatorem Przewozów czyli Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego ustalono, że Parowozownia będzie realizować kursy w dniach poniedziałek – piątek na trasie Leszno – Wolsztyn i w soboty na trasie Poznań – Wolsztyn – wyjaśnia przedstawiciel przewoźnika.

– Niedziela jest dla Parowozowni najlepszym dniem na organizowanie komercyjnych przejazdów, na indywidualne zamówienia. Dlatego chcąc umożliwić Parowozowni Wolsztyn rozwijanie pociągów turystycznych, wybrano na termin regularnego kursowania właśnie sobotę, a nie niedzielę – wyjaśnia Garcon.

Biznesplan Parowozowni przewidywał coraz mniejszą pracę

Dużo dłużej, bo prawie miesiąc czekaliśmy na stanowisko w tej sprawie wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jak tłumaczy „Rynkowi Kolejowemu” Henryk Szczefanowicz, zastępca dyrektora Departamentu Transportu UMWW w Poznaniu, od początku było wiadomo, że zamawiane przewozy parowozami będą coraz mniejsze. – Instytucja kultury Parowozownia Wolsztyn zgodnie z przyjętym biznesplanem realizuje m.in. przewozy regularne, wykorzystując do tego trzy czynne parowozy. Wielkość pracy eksploatacyjnej została ustalona w sumie na 110 tys. km w okresie trzech kolejnych lat (w pierwszym roku na 50 tys. km, w drugim – 40 tys. km i w trzecim – 20 tys. km) i oszacowana została w biznesplanie instytucji – informuje.

To dlatego jego zdaniem nie ma możliwości na zwiększenie pracy przewozowej w roku bieżącym, choć warto przypomnieć, że w pierwszym przetargu KW chciały zamówić dużo większą pracę, ale oferta Parowozowni bardzo przekroczyła budżet.

To czemu do Leszna?

Skoro trzeba było zaplanować mniejszą pracę przewozową, to dlaczego nie zrezygnowano z kursów w dni tygodnia do Leszna, kiedy dużo więcej osób śpieszy się do pracy czy szkoły i narzeka na wydłużoną jazdę trakcją parową? Dyrektor Szczefanowicz zaznacza wprawdzie, że o tym decydowały KW i Parowozownia, ale przypomina też, że na trasie do Leszna parowozy mogą osiągnąć rozkładową prędkość w obie strony; w Poznaniu natomiast nie ma możliwości skorzystania z obrotnicy, dlatego w jedną stronę parowóz musi jechać tenderem do przodu – z ograniczoną prędkością.

W sobotę i tak na razie nie jeżdżą

Co może zasmucić miłośników parowozów, na razie nie ma co liczyć na kursy także w soboty. Przynajmniej do 10 marca Parowozownia Wolsztyn nie będzie w stanie realizować przewozów w soboty na trasie Wolsztyn – Poznań. Koleje Wielkopolskie realizują w zamian przewozy spalinowymi autobusami szynowymi.

Koleje Wielkopolskie twierdzą, że o przyczyny należy pytać Parowozownię. Dowiedzieć się czegoś na ten temat próbowało również Radio Poznań, jednak wyjaśnienia nie są jednoznaczne. Parowozownia podała, że rozkład jazdy jest niedostosowany do możliwości parowozów, ale Piotr Figiel, autor bloga Błekitna Chusteczka, zwraca uwagę, że jest odwrotnie – w rozkładzie część przystanków jest pomijana właśnie po to, żeby parowozy mogły się rozpędzić, a do rozkładu wpisano prędkość 90 km/h, możliwą do osiągnięcia lokomotywami Ol–49.

To sugeruje, że nie są one sprawne – czemu zaprzecza Urząd Marszałkowski. Arkadiusz Garcon z Kolei Wielkopolskich informował z kolei, że nieobsługiwanie sobotnich połączeń w styczniu spowodowane było różnymi sytuacjami, takimi jak awarie parowozów oraz występujące okresowo braki maszynistów (urlopy, choroby, czy wypracowana dopuszczalna norma godzin). Warto zauważyć, że również w grudniu weekendowe krusy realizowane były szynobusem zamiast parowozu, efekty problemów są więc zdecydowanie długotrwałe. Trudno natomiast stwierdzić, jak w takiej sytuacji Parowozownia ma w niedziele rozwijać kursy komercyjne.

Zdaniem Czytelników parowozownia nie ma też wagonów do obsługi kursów. – Parowozownia Wolsztyn ma zapewnione wagony do regularnych przewozów pasażerskich, jednocześnie czyni starania o pozyskanie takich wagonów na własność – zapewnia wicedyrektor Szczefanowicz. Czy chodzi zatem o brak maszynistów? – Aktualnie kolejna grupa pracowników przechodzi kurs na maszynistów, wobec czego obsługa przewozów z powodu braku wykwalifikowanych pracowników wydaje się być niezagrożona – twierdzi.

20 milionów przepadło

To nie koniec kontrowersji wokół parowozowni. W sierpniu portal „Nasze miasto” informował, że Parowozowni nie udało się uzyskać dofinansowania do remontu parowozowni, taboru oraz dalszego rozwoju. Chodziło o kwotę aż 20 milionów złotych. Zdaniem burmistrza Wolsztyna zawinił projektant. Sprawa opisana jest tutaj.

– Wniosek Parowozowni Wolsztyn p.n. „Modernizacja infrastruktury i zachowanie zasobów dóbr kultury materialnej Instytucji Kultury Parowozownia Wolsztyn” został oceniony negatywnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podobnie jak wiele innych wniosków składanych w tym konkursie – informuje „RK” dyrektor Szczefanowicz.

Jak zapewniał burmistrz Wolsztyna, wobec projektanta zostaną wyciągnięte konsekwencje w postaci kar umownych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony